הוצאת דרכון פורטוגלי והקשר ליהודי פורטוגל

מגזין היהדות של ישראל
דרכון פורטוגלי

בשנים האחרונות ישראלים מתוודעים ליתרונות העצומים של הוצאת דרכון זר ויש כמה מדינות באירופה שמאפשרות זאת. היום אפשר לנסוע לכל מקום באירופה וגם בעולם כשמצוידים בדרכון שאינו ישראלי, משום שהרגישויות המובנות אינן קיימות וגם יש לזה משקל גדול יותר בגלל יחסים בין המדינות. 

בין הדרכונים הכי מבוקשים נמצא היום דרכון פורטוגלי, שהוא זה שמוביל כיום בגלל כמה יתרונות מעולים בהוצאתו. הדרכונים ניתנים במסגרת האזרחות שהייתה של הוריכם והוריהם או בגלל זיקה היסטורית לתולדות המדינה שאפשר להוכיח אותה בעזרת מסמכים, ואת המסע הזה מתחילים בבדיקת האילן המשפחתי כדי לדעת למי אפשר לפנות כדי להוציא דרכון זר.

למי מותר להוציא דרכון פורטוגלי?

בדרך כלל זה קורה בגלל היותכם צאצאים לאזרחי המדינות האלה שאיבדו את האזרחות בגלל התהפוכות ההיסטוריות. זה לא אמור להיות מסובך אם אכן היו אזרחים בתקופות מסוימות, אבל חשוב לדעת, עם זאת, שחיוני להוכיח שהיו חלק מהקהילה היהודית בעבר על מנת להוכיח את הקשר והזיקה לפורטוגל או לקהילה שממנה בא מי שמקנה לכם את הזכות הזאת. 

במקרה זה, מכיוון שגירוש יהודי ספרד ופורטוגל הוא האירוע ההיסטורי שגרם ליהודים לאבד את האזרחות והזכויות שלהם במדינה, יש להוכיח שהייתם חלק מקהילת יהודי פורטוגל לדורותיה. ההוכחה נדרשת משום שרק כך אפשר להגיש את הבקשה לממשלת פורטוגל ולרשויות ולהמציא את המסמכים הנדרשים. 

הבדיקה נעשית על ידי פנייה למרשם הקהילה היהודית בפורטוגל שאחראי על כך, וקבלת אישור ותעודה המעידים על כך שהמשפחה שלכם היא מצאצאי יהודי פורטוגל לדורותיהם, לא משנה לאיזו פינה של העולם התגלגלתם.

איך יודעים שאתם חלק מקהילת יהודי פורטוגל?

השמות מצביעים בדרך כלל על השייכות שלכם ורק חקירה של אילן היוחסין שלכם תגלה זאת. קיימות גם הפתעות רבות, וזאת הוכחה לכך שהגורל היהודי מפתיע תמיד ואינו צפוי. יש שמות מסוימים שמוכיחים את הקשר הזה ויש גם אנשים שלא יודעים בגלל זה שהם חלק מהקהילה הענפה הזאת בגלל שינויים שנעשו לאורך הדורות. 

אם ידוע לכם שמישהו במשפחה שלכם עשוי להיות מאזור ספרד ופורטוגל, אפשר לחקור ולבדוק את אילן היוחסין לפי שמות משפחה ולהביא מסמכים כמו תעודות לידה ותעודות זהות של בני המשפחה שלכם. רבים מגלים להפתעתם שגם השמות האשכנזיים שלהם הם גלגול של שם ספרדי או פורטוגלי עתיק או שמישהו מהמשפחה באירופה מצא את דרכו לשם בכל זאת.

למה דרכון פורטוגלי כדאי יותר?

דרכון פורטוגלי מתקבל לאחר הוצאת אזרחות פורטוגלית ולמרות שהתהליך אורך כמה שנים עד להתאזרחות, אפשר להתחיל אותו כבר כעת ולחפש את המסמכים הנדרשים. 

הדרכון עוזר לכם אם תרצו לטייל באירופה במדינות אמנת שנגן וגם כאלה של האיחוד האירופי, שאינן תמיד חופפות, מבלי להיות מוגבל בזמן השהות שרק תיירים מוגבלים בו. כמו כן, תוכלו לגור ולעבוד במדינות אלה וזה מצוין לכל מי שרוצה למצוא קריירה מתאימה באירופה. 

זה נפלא למי שרוצה ללמוד באחת ממדינות האיחוד האירופי ללא עלויות יקרות משום שהלימודים הגבוהים באירופה זולים מאוד ולפעמים חינמיים. כך שתוכלו גם לעבוד במהלך הלימודים ולהתפרנס בזכות הדרכון. זה מצוין גם לנוודים דיגיטליים ולאנשים שרוצים לעשות רילוקיישן ולקבל היתרי עבודה יותר בקלות. 

אולי יעניין אותך
מה אומרת היהדות על קעקועים?
מה אומרת היהדות על קעקועים?

אין ספק שקעקועים, בין אם אתם אוהבים אותם או לא, הם דבר שמושך את העין. באופן עקרוני, נדמה שחוץ מהכאב ומקביעותם של הקעקועים, אין משהו שמונע מאדם לעשות קעקוע. אז זהו, שזה לא מדויק. היהדות מסתכלת על קעקועים בצורה שונה,

קרא עוד »
איך לבחור חליפה לחתן
איך לבחור חליפה לחתן

בחירת החליפה המתאימה לחתן היא היבט קריטי בכל חתונה. זוהי החלטה שאין להקל בה ראש שכן היא תתועד בתמונות ובסרטונים שישארו עוד שנים רבות. בבחירת חליפה, חיוני לקחת בחשבון את סגנון החתונה, העונה, המקום והסגנון האישי של החתן.

קרא עוד »
בדיקות גנטיות מורחבות
מה זה בדיקות גנטיות מורחבות

בדיקות גנטיות הפכו לכלי חשוב יותר ויותר ברפואה המודרנית. זה מאפשר לנו להבין את הבסיס הגנטי של מחלות ומצבים רבים ומסייע לרופאים לקבל החלטות מושכלות יותר לגבי אבחון, טיפול ומניעה. סוג אחד של בדיקות גנטיות שצבר פופולריות בשנים

קרא עוד »
האם מותר וכדאי לגדל כלב

גידול כלבים היה נוהג מקובל במשך מאות שנים, שכן הוא מאפשר בחירת תכונות רצויות ושיפור הגזע. עם זאת, ישנם חששות אתיים הקשורים לגידול כלבים, לרבות רווחת בעלי החיים המעורבים ואפשרות לאכלוס יתר של כלבים. במאמר זה נבחן את

קרא עוד »
תל אביב
טיול יום בחנויות האופנה הישראליות הטובות ביותר בתל אביב: היכן שסגנון ותרבות נפגשים

תל אביב, הלב הקוסמופוליטי השוקק של ישראל, היא עיר שלעולם לא ישנה. עם סצנת האמנות התוססת שלה, נקודות ציון היסטוריות ומסעדות ברמה עולמית, אין פלא שהעיר הפכה למרכז לחובבי אופנה. במאמר זה ניקח אתכם לסיור מהמם במיטב חנויות

קרא עוד »
רבי מאיר בעל הנס
סגולות נפוצות בקבר רבי מאיר בעל הנס

רבי מאיר בעל הנס היה תלמיד חכם עצום ומלומד שחי בעבר בארץ ישראל. הוא נחשב לאחד מגדולי חוקרי התלמוד בכל הזמנים וידוע בשכלו החריף ובסגנון לימודו היוצא הדופן. קברו של רבי מאיר בעל הנס נמצא בעיר טבריה בישראל

קרא עוד »