הוצאת דרכון פורטוגלי והקשר ליהודי פורטוגל

מגזין היהדות של ישראל
דרכון פורטוגלי

בשנים האחרונות ישראלים מתוודעים ליתרונות העצומים של הוצאת דרכון זר ויש כמה מדינות באירופה שמאפשרות זאת. היום אפשר לנסוע לכל מקום באירופה וגם בעולם כשמצוידים בדרכון שאינו ישראלי, משום שהרגישויות המובנות אינן קיימות וגם יש לזה משקל גדול יותר בגלל יחסים בין המדינות. 

בין הדרכונים הכי מבוקשים נמצא היום דרכון פורטוגלי, שהוא זה שמוביל כיום בגלל כמה יתרונות מעולים בהוצאתו. הדרכונים ניתנים במסגרת האזרחות שהייתה של הוריכם והוריהם או בגלל זיקה היסטורית לתולדות המדינה שאפשר להוכיח אותה בעזרת מסמכים, ואת המסע הזה מתחילים בבדיקת האילן המשפחתי כדי לדעת למי אפשר לפנות כדי להוציא דרכון זר.

למי מותר להוציא דרכון פורטוגלי?

בדרך כלל זה קורה בגלל היותכם צאצאים לאזרחי המדינות האלה שאיבדו את האזרחות בגלל התהפוכות ההיסטוריות. זה לא אמור להיות מסובך אם אכן היו אזרחים בתקופות מסוימות, אבל חשוב לדעת, עם זאת, שחיוני להוכיח שהיו חלק מהקהילה היהודית בעבר על מנת להוכיח את הקשר והזיקה לפורטוגל או לקהילה שממנה בא מי שמקנה לכם את הזכות הזאת. 

במקרה זה, מכיוון שגירוש יהודי ספרד ופורטוגל הוא האירוע ההיסטורי שגרם ליהודים לאבד את האזרחות והזכויות שלהם במדינה, יש להוכיח שהייתם חלק מקהילת יהודי פורטוגל לדורותיה. ההוכחה נדרשת משום שרק כך אפשר להגיש את הבקשה לממשלת פורטוגל ולרשויות ולהמציא את המסמכים הנדרשים. 

הבדיקה נעשית על ידי פנייה למרשם הקהילה היהודית בפורטוגל שאחראי על כך, וקבלת אישור ותעודה המעידים על כך שהמשפחה שלכם היא מצאצאי יהודי פורטוגל לדורותיהם, לא משנה לאיזו פינה של העולם התגלגלתם.

איך יודעים שאתם חלק מקהילת יהודי פורטוגל?

השמות מצביעים בדרך כלל על השייכות שלכם ורק חקירה של אילן היוחסין שלכם תגלה זאת. קיימות גם הפתעות רבות, וזאת הוכחה לכך שהגורל היהודי מפתיע תמיד ואינו צפוי. יש שמות מסוימים שמוכיחים את הקשר הזה ויש גם אנשים שלא יודעים בגלל זה שהם חלק מהקהילה הענפה הזאת בגלל שינויים שנעשו לאורך הדורות. 

אם ידוע לכם שמישהו במשפחה שלכם עשוי להיות מאזור ספרד ופורטוגל, אפשר לחקור ולבדוק את אילן היוחסין לפי שמות משפחה ולהביא מסמכים כמו תעודות לידה ותעודות זהות של בני המשפחה שלכם. רבים מגלים להפתעתם שגם השמות האשכנזיים שלהם הם גלגול של שם ספרדי או פורטוגלי עתיק או שמישהו מהמשפחה באירופה מצא את דרכו לשם בכל זאת.

למה דרכון פורטוגלי כדאי יותר?

דרכון פורטוגלי מתקבל לאחר הוצאת אזרחות פורטוגלית ולמרות שהתהליך אורך כמה שנים עד להתאזרחות, אפשר להתחיל אותו כבר כעת ולחפש את המסמכים הנדרשים. 

הדרכון עוזר לכם אם תרצו לטייל באירופה במדינות אמנת שנגן וגם כאלה של האיחוד האירופי, שאינן תמיד חופפות, מבלי להיות מוגבל בזמן השהות שרק תיירים מוגבלים בו. כמו כן, תוכלו לגור ולעבוד במדינות אלה וזה מצוין לכל מי שרוצה למצוא קריירה מתאימה באירופה. 

זה נפלא למי שרוצה ללמוד באחת ממדינות האיחוד האירופי ללא עלויות יקרות משום שהלימודים הגבוהים באירופה זולים מאוד ולפעמים חינמיים. כך שתוכלו גם לעבוד במהלך הלימודים ולהתפרנס בזכות הדרכון. זה מצוין גם לנוודים דיגיטליים ולאנשים שרוצים לעשות רילוקיישן ולקבל היתרי עבודה יותר בקלות. 

אולי יעניין אותך
רבי מאיר בעל הנס
סגולות נפוצות בקבר רבי מאיר בעל הנס

רבי מאיר בעל הנס היה תלמיד חכם עצום ומלומד שחי בעבר בארץ ישראל. הוא נחשב לאחד מגדולי חוקרי התלמוד בכל הזמנים וידוע בשכלו החריף ובסגנון לימודו היוצא הדופן. קברו של רבי מאיר בעל הנס נמצא בעיר טבריה בישראל

קרא עוד »
טלפון כשר
כל מה שצריך לדעת על טלפון כשר

בשנים האחרונות גובר הביקוש לטלפונים סלולריים כשרים למהדרין, בעיקר בקרב הקהילה החרדית והדתית. טלפון סלולרי כשר הוא מכשיר שמקפיד על חוקים ומנהגים דתיים, המבטיח שהוא אינו מכיל תכונות או אפליקציות שעלולות להיחשב בלתי הולמות או פוגעניות. במאמר זה

קרא עוד »
שידוך לדתיים
מדריך שידוך לדתיים

כל אחד רוצה אהבה וזאת ללא קשר לדת, מין או גזע. העניין הוא שהדרך למצוא אהבה שונה בכל מגזר ומגזר. אי אפשר להשוות בין מציאת אהבה במגזר החילוני ובין מציאת אהבה במגזר הדתי. כיום ברוב המגזר הדתי ובטח

קרא עוד »
מיסיונרים
מה זה מיסיונרים

תפקידם של מיסיונרים הוא להפיץ דת, כאשר לרוב יהיה מדובר בדת הנוצרית. הם מגיעים למדינות רבות בעולם מתוך הכוונה להפיץ את מה שיש לדת הנוצרית להציע, וזאת בשאיפה להוביל לכך שכמה שיותר אנשים יבחרו להמיר את דתם לנצרות.

קרא עוד »
מה זה שעשני אישה
מה זה שעשני אישה

שעשני אישה זהו ארגון אשר מטרתו לקרב נשים ליהדות ולהראות להן את כל היופי בדת ובשמירה על נידה ומסורות שונות. כך האישה יכולה להבין את היופי בשמירה על מסורת דתית כמו לבישת כיסוי ראש, התנהלות בצורה שהולכת יד

קרא עוד »
זוגיות מאוחרת
על זוגיות מאוחרת

מצוות מציאת זוגיות היא מעלה עליונה ביהדות, שתי נפשות שהופכות לאחת ומחליטות לבלות את שארית חייהן ביחד. אך נראה כי לעיתים מציאת זוגיות היא עבודה בפני עצמה, אשר דורשת מאמץ רב, וכוונה משני הצדדים.  בעוד שיש אנשים שהתמזל

קרא עוד »