יהדות בוכרה

מגזין היהדות של ישראל
הקהילה היהודית הבוכרית הייתה הקהילה היהודית הגדולה והמשפיעה ביותר במרכז אסיה. נוכחותם של יהודים באזור זה מתועדת מהמאות המוקדמות לספירה, אך קשה למדוד את גודלה והשפעתה של האוכלוסייה מכיוון שהפכו למיעוט לאחר מלחמת העולם השנייה.
יהדות בוכרה

קהילת יהודי בוכרה הייתה אחת הקהילות הראשונות שהוקמו במרכז אסיה. קהילת יהודי בוכרה היא גם אחת הקהילות הוותיקות ביותר ששרדו של יהודים במרכז אסיה. יהודי בוכרה הם קבוצה אתנו-דתית שמתגוררת בטורקמניסטן במשך מאות שנים.

המונח "בוכרי" נגזר מהשם שלהם לעצמם שהוא "בוכרי", כלומר "בוכרה". הם נקראים גם "Juhuro'i" או "Yahudi-yi bukhari" שפירושו "יהודי בוכרה" או "יהודים בוכרים".

הקהילה של יהודי בוכרה

יהדות בוכרה היא אחת הקהילות היהודיות הגדולות במרכז אסיה. היא נחשבת לקהילה היהודית העתיקה ביותר באזור.

יהודים חיים בבוכרה יותר מ-2,700 שנה. האזכור הראשון של יהודים שחיו בבוכרה הוזכר על ידי דיודורוס סיקולוס שביקר שם בסביבות שנת 60 לפני הספירה. צאצאיהם של יהודים אלו נקראים יהודים בוכרים או יהודים טג'יקים ושפתם היא ג'והורי שהיא ניב של השפה הטג'יקית.

הלבוש המסורתי ליהודי בוכרה כולל כובע שחור שמסתובב סביב ראשם ועליו עיגולים קטנים מושחרים המייצגים כוכבים.

היסטוריית יהדות בוכרה

יהדות בוכרה היא אחת הקהילות היהודיות הקדומות ביותר, שראשיתה במאה ה-8 לספירה. היהודים נתפסים כחלק בלתי נפרד מההיסטוריה של בוכרה.

בוכרה הייתה תחנה חשובה בדרך המשי שהובילה לפיתוח תרבות יהודית עשירה בבוכרה. ליהודים ניתנו זכויות שוות בבוכרה מכיוון שהם נחשבו לאנשי מסופוטמיה.

יהודים התעסקו בתקופה זו במסחר ומסחר, עסקים ופיננסים, אמנויות יצירה, רפואה ואקדמיה. האדריכלות של העיר משקפת אוכלוסייה מגוונת זו עם בתי כנסת שנבנים בסגנונות שונים שנראים עד היום.

»  יהדות צרפת

היהודים בבוכרה חיו בשלום יחסי במשך מאות שנים, אך בעקבות הפלישה הרוסית לבוכרה ב-1874, הם היו נתונים לפוגרומים ולרדיפות.

יהודי בוכרה הם קהילה עתיקה שמוצאה את שורשיה לתקופת שלמה המלך. האזכור הראשון של ההתיישבות היהודית בעיר הוא על כתובת מצבה משנת 400 לספירה בסביבות, בתקופת שלטון האימפריה הביזנטית באזור.

הקהילה הייתה נסבלת תחת שלטון מוסלמי עד 1882, אז פרצה אלימות בעקבות שמועות שיהודי העליב את נביא האסלאם מוחמד. האלימות התפשטה ברחבי מרכז אסיה והובילה למעשי טבח ופוגרומים נגד קהילות יהודיות ברחבי אוזבקיסטן, טורקמניסטן, טג'יקיסטן, קירגיזסטן וקזחסטן.

מי הם יהדות בוכרה

יהדות בוכרה היא קבוצה של יהודים שחיה באזור בוכרה, שכיום מהווה חלק מאוזבקיסטן.

יהדות בוכרה היא קהילה של יהודים המתגוררים בבוכרה, אוזבקיסטן. ליהודים יש בית כנסת משלהם, שנקרא שערי צבי.

הקהילה היהודית חיה בבוכרה למעלה מ-2,700 שנה – ההגעה הראשונה הייתה בתקופת שלמה המלך. בתקופה זו היהודים תמיד היו חלק בלתי נפרד מהאוכלוסייה. הם מילאו תפקיד משמעותי במסחר ובמסחר, והיו להם תפקידים חשובים רבים בממשלה עד שהודחו על ידי הדיקטטור הסובייטי ג'וזף סטלין.

יהודים עדיין בולטים במסחר ובמסחר אך אינם מורשים עוד לעבוד או ללמוד באוניברסיטה מבלי להישלח לכלא או למחנות עבודה למשך 10 שנים. זאת בשל חקיקה מתקופת ברית המועצות שלא תוקנה לאחר נפילת הקומוניזם אך נותרה נאכפת

»  יהדות מרוקו

בשנות ה-80, שני חוקים בברית המועצות גרמו לשינוי דרסטי בחקלאות שעדיין משפיע על אנשים היום. החוק הראשון היה מס על תבואה למתן כספים לצבא והחוק השני היה ניסיון להחיות את החקלאות לאחר בצורת. שני החוקים הללו הקשו על חוות קטנות לקיים את עצמן כי הן נאלצו לשלם מיסים גבוהים ולייצר תבואה גם כשהשדות שלהן יבשים

אולי יעניין אותך
סוגי טקסי חתונה ביהדות
סוגי טקסי חתונה ביהדות – מסורות וטקסים מרחבי העולם

ביהדות, החתונה היא לא רק חגיגה, אלא טקס מלא משמעות, המחבר בין עבר להווה, בין אישי לקהילתי. כל חתונה היא סיפור, שמתחיל בקידושין וממשיך בחיי נישואים משותפים. במאמר זה, נצלול לעומקה של המסורת היהודית, נחקור את מגוון המנהגים

קרא עוד »
יהדות איטליה
יהדות איטליה

יהדות איטליה היא הקהילה היהודית הספרדית העתיקה ביותר באירופה. היא מכונה לעתים קרובות "אם ישראל". במשך מאות שנים, איטליה הייתה אחד המרכזים החשובים ביותר בחיי התרבות והדת היהודית.

קרא עוד »
יהדות צרפת
יהדות צרפת

ליהודים היה שם רע בצרפת במשך מאות שנים. לעתים קרובות הם נתפסו כזרים או "זרים". ממשלת צרפת לא העניקה להם זכויות רבות, מה שהקשה על ההטמעה במדינה. יהודים הופלו לרעה במובנים רבים, כולל תשלום מסים גבוהים יותר. עד עכשיו היה קשה להם להיות מוכרים כאזרחים מן המניין של צרפת.

קרא עוד »
יהדות קוצ'ין
יהדות קוצ'ין

יהדות קוצ'ין הייתה הקהילה היהודית הגדולה והעשירה ביותר בהודו. יהודי קוצ'ין נודעו כ"יהודים לבנים" מכיוון שהם נהגו לפי המנהגים הספרדים ולא של עמיתיהם ההודיים. הקהילה נחשבה אפוא ליותר אירופאית מאשר אסייתית על ידי שאר היהודים ההודיים.

קרא עוד »
יהדות עיראק
יהדות עיראק

יהדות עיראק היא קהילת היהודים העיראקית האחרונה שנותרה. החל משנת 1950 במהלך השנים הראשונות של הסכסוכים הישראלים-ערבים, החלו יהודי עיראק להגר לישראל ולאמריקה. רוב יהודי עיראק הועברו לישראל ולאיראן בסוף שנות ה-40 ותחילת שנות ה-50 והם ימשיכו להוות חלק ניכר מהחברה הישראלית.

קרא עוד »