יהדות פולין

מגזין היהדות של ישראל
יהודי פולין היוו את האוכלוסייה היהודית השלישית בגודלה באירופה, המורכבת מכ-3.3 מיליון יהודים. הם גם היו אחת האוכלוסיות היהודיות הגדולות ביותר שחיו מחוץ לישראל.
יהדות פולין

יהודי פולין הם הקהילה האתנית היהודית שחיה בפולין. המונח "יהודי פולני" עשוי לשמש גם במובן רחב יותר כדי להתייחס ליהודים החיים מחוץ לישראל. פולין היא הייתה ביתם של אחת הקהילות היהודיות הגדולות בעולם, המונה למעלה משלושה מיליון איש (מעל 10% מכלל אוכלוסיית פולין). עד השואה! לאחר המלחמה שרדו רק כ־50,000–120,000 יהודים פולנים. מעל ל-90% מיהודי פולין נרצחו בשואה.

היהדות בפולין אופיינה באופן מסורתי במסלול של אינטראקציה הדדית עם החברה הפולנית. הספרות הפולנית-יהודית הראשונה נכתבה בעברית ובארמית. היצירה החשובה ביותר הייתה השיר 'מגילת אסתר' מימי הביניים, שנכתב על ידי סופר לא ידוע מסביבות 1006-1008, אם כי מקורותיו היו עתיקים בהרבה.

חלק זה עוסק בהיסטוריה ותרבות יהודית שמקורה בפולין

כמה עובדות על יהדות פולין

יהודי פולין היו חלק מהאימפריות הפולניות והרוסיות שהתקיימו עד מלחמת העולם השנייה והיו ביתם של כמה קהילות יהודיות מרכזיות שמילאו תפקיד חשוב בתרבות ובכלכלה של מדינות רבות במזרח אירופה.

היהודים הפולנים הראשונים הגיעו עם בולסלב הראשון שכבש את פולין מרוסיה בשנת 1025. רובם הגיעו מממלכת גליציה לאחר 1387, כאשר הפולנים החלו להתיישב שם בעקבות ניצחונם נגד הונגריה בקרב על ווגרובייץ. ההגירה נמשכה עד 1939, אז פלשה לפולין גרמניה הנאצית והחלה מלחמת העולם השנייה ואחריה אקס המוני בשלב זה, הסיפור מתחבר למלחמת פולין-סובייטית בשנים 1919-1920, כאשר הגרמנים ממלאים תפקיד מרכזי במלחמת פולין-סובייטית.

»  יהדות לוב

לפי הרומן, ברית המועצות מעולם לא פלשה לפולין לאחר סיום מלחמת העולם השנייה. הרומן נאסר בפולין בתקופה הקומוניסטית, אך מאז הוצע למכירה.

הספרות, התיאטרון, האמנויות והמוזיקה הפולנית

ליהודים בפולין במאה ה-18 הייתה השפעה משמעותית על הספרות, התיאטרון, האמנויות והמוזיקה הפולנית. הם גם עזרו לפתח את תחומי החינוך והרפואה.

חלק זה בוחן כיצד יהודים בפולין השפיעו על היבטים שונים של התרבות הפולנית במאה ה-18.

יהדות פולין במאות ה-18 וה-19 חוותה היסטוריה ייחודית שבה חיו בשלום ושגשוג יחסי. כתוצאה מהנאורות, היהודים שוחררו מתפקידיהם המסורתיים כבעלי מלאכה וסוחרים, ויכלו להפוך לחקלאים, רופאים, עורכי דין, מורים, פרופסורים באוניברסיטאות, פקידי ממשל וקציני צבא.

בשנה רבת האירועים של 1939 כאשר היטלר פלש לפולין מגרמניה עם מפלגתו הנאצית מאחוריו. הוא יצא לעשות את פולין ליודנריין – נקייה מכל החיים היהודיים. העם הפולני לא הסתפק בגורל זה של שכניהם היהודים ולכן הם ניהלו מרד לאומי נגד הנאצים שלא צלח.

ליהדות פולין היסטוריה ארוכה ומורכבת

פולין הייתה ביתה של הקהילה היהודית הגדולה באירופה, ובנקודות שונות בהיסטוריה היא הייתה בין המרכזים החשובים ביותר של תרבות ולמידה יהודית.

סעיף זה מכסה:

– יחסי פולין-יהודים

– דמוגרפיה של יהודי פולין

– השפעות על יהדות פולין

יחסי פולין והיהודים

יהודי פולין הם הקהילה היהודית הגדולה באירופה, והשנייה בגודלה בעולם אחרי ישראל.

ממשלת פולין העבירה חקיקה אנטישמית ב-1968, שנראתה בעיני רבים כמהלך לדיכוי האופוזיציה.

»  יהדות תימן

יהודי פולין הם המיעוט הגדול ביותר בפולין.

הקהילה היהודית הפולנית היא מהדינאמיות והמתקדמות באירופה. בשנת 2018 חיו בפולין כ-13,000 יהודים.

לאחר תום מלחמת העולם השנייה, רוב יהודי פולין בחרו לעזוב לישראל או לאמריקה, בעוד שחלק קטן נשאר מאחור עם בני זוגם וילדיהם הפולנים.

דמוגרפיה של יהודי פולין

יהודי פולין הם המיעוט הגדול ביותר בפזורה היהודית, והמיעוט הילידי היחיד באירופה.

האזכור המתועד הראשון של יהודים בפולין מתוארך לשנת 1079 כאשר יהודי בפולין נקנס על הפרת חוק שאוסר עליו לעסוק במלאכות שהיו שמורות לנוצרים. היהודים בפולין זכו להגנה על ידי המלך קזימיר השלישי הגדול שהוציא צו בשנת 1334 שקבע כי "יהודים החיים בארצותינו יהיו חופשיים, הם לא ישלמו לנו שום מס ולא ישרתו בצבאנו ולא יתנו לנו שום מתנות".

השפעות על יהדות פולין

ליהדות פולין היה תפקיד חשוב בהתפתחות התרבות והחברה הפולנית. הם תרמו להיבטים שונים של החיים הפולניים כולל דת, כלכלה, פוליטיקה, אמנויות ומדעים.

יהודי פולין הם ברובם צאצאי יהודי ארצות פולין שנמלטו מרדיפות במדינות אחרות

פולין היא המדינה היחידה באירופה שמעולם לא הייתה בה אוכלוסיה יהודית. היהודים הראשונים שהתיישבו שם הגיעו עם קזימיר השלישי הגדול, מלך פולין בין 1333 ל-1370.

במאה ה-19 הפכה פולין לבית לאוכלוסייה יהודית משמעותית. המדינה הייתה מרכז חשוב לתרבות ודת יהודית, כשהיהודים היו המיעוט הלאומי השני בגודלו במדינה.

»  יהדות צרפת

בפולין, היהודים היו מוגבלים לחיות במה שנקרא "רובעים יהודיים" שלא הורשו להתפתח מחוץ לגבולותיהם המקוריים. שכונות אלו כללו בדרך כלל בתי מגורים עלובים ותברואה גרועה.

בשל תנאי החיים הללו וגורמים נוספים כמו היעדר גישה לחינוך ותעסוקה, יהודים פולנים רבים עזבו את פולין והיגרו למדינות אחרות באירופה כמו צרפת או רוסיה.

אולי יעניין אותך
סוגי טקסי חתונה ביהדות
סוגי טקסי חתונה ביהדות – מסורות וטקסים מרחבי העולם

ביהדות, החתונה היא לא רק חגיגה, אלא טקס מלא משמעות, המחבר בין עבר להווה, בין אישי לקהילתי. כל חתונה היא סיפור, שמתחיל בקידושין וממשיך בחיי נישואים משותפים. במאמר זה, נצלול לעומקה של המסורת היהודית, נחקור את מגוון המנהגים

קרא עוד »
יהדות איטליה
יהדות איטליה

יהדות איטליה היא הקהילה היהודית הספרדית העתיקה ביותר באירופה. היא מכונה לעתים קרובות "אם ישראל". במשך מאות שנים, איטליה הייתה אחד המרכזים החשובים ביותר בחיי התרבות והדת היהודית.

קרא עוד »
יהדות צרפת
יהדות צרפת

ליהודים היה שם רע בצרפת במשך מאות שנים. לעתים קרובות הם נתפסו כזרים או "זרים". ממשלת צרפת לא העניקה להם זכויות רבות, מה שהקשה על ההטמעה במדינה. יהודים הופלו לרעה במובנים רבים, כולל תשלום מסים גבוהים יותר. עד עכשיו היה קשה להם להיות מוכרים כאזרחים מן המניין של צרפת.

קרא עוד »
יהדות קוצ'ין
יהדות קוצ'ין

יהדות קוצ'ין הייתה הקהילה היהודית הגדולה והעשירה ביותר בהודו. יהודי קוצ'ין נודעו כ"יהודים לבנים" מכיוון שהם נהגו לפי המנהגים הספרדים ולא של עמיתיהם ההודיים. הקהילה נחשבה אפוא ליותר אירופאית מאשר אסייתית על ידי שאר היהודים ההודיים.

קרא עוד »
יהדות בוכרה
יהדות בוכרה

הקהילה היהודית הבוכרית הייתה הקהילה היהודית הגדולה והמשפיעה ביותר במרכז אסיה. נוכחותם של יהודים באזור זה מתועדת מהמאות המוקדמות לספירה, אך קשה למדוד את גודלה והשפעתה של האוכלוסייה מכיוון שהפכו למיעוט לאחר מלחמת העולם השנייה.

קרא עוד »