יהדות תימן

מגזין היהדות של ישראל
יהדות תימן היא קהילת היהודים הידועה היחידה בעולם ממוצא שמי ששמרה ללא הפרעה על שפתה, תרבותה ומסורת הדת העתיקה שלה עד היום. יהדות תימן היא הוותיקה והקטנה ביותר בכל הקהילות היהודיות בישראל.
יהדות תימן

יהודי תימן הם יהודים שהיגרו לארץ הקודש מתימן. הם מהווים את רוב האוכלוסייה היהודית בישראל, ומהווים כ-40% מהאוכלוסייה היהודית במדינה.

במהלך מלחמת העולם השנייה, רבים מיהודי תימן היו בין אלה שנשלחו להתגורר במחנות המעצר הבריטיים בזמן שהמתינו להזדמנות להגר. לאחר הכרזת העצמאות הישראלית, עדיין התייחסו לערביי ישראל כמיעוט עד שנת 1948. חלק מהערבים מתייחסים לעצמם כפלסטינים, אך רמת ההזדהות שלהם עם ישראל היא נושא מתמשך בתוך ישראל.

יהדות תימן מתייחסת ליהודים שהיגרו מתימן בפרקי זמן שונים. ההגירה הראשונה התרחשה כאשר לאחר שנרדפו על ידי שכניהם הם חיפשו מקלט בישראל בסביבות שנת 1900 לספירה כאשר כ-25 משפחות היגרו יחד. ההגירה השנייה התרחשה לאחר מלחמת העולם השנייה עם הרבה יהודי תימן שנשלחו אליה

היהודים שחיו בתימן דאז

ההערכה היא שבתחילת המאה ה-20 חיו בתימן למעלה מ-3.5 מיליון יהודים, המהווים למעלה ממחצית מאוכלוסיית תימן.

יהודי תימן היו ידועים במורשת התרבותית העשירה שלהם ובחסידותם. הם היו בין היהודים המחמירים ביותר לדבוק בהלכה ובמסורת היהודית.

בישראל חיים כיום כ-50,000 יהודי תימן.

ההיסטוריה של יהודה תימן

יהודי תימן הם צאצאים של קהילות יהודיות עתיקות בדרום חצי האי ערב. הם צאצאים משבטים ישראלים קדומים, שהתיישבו במיקומם הנוכחי בתימן.

מיהודי תימן נחסך גורלן של קהילות תימן אחרות, בעיקר מוסלמים ונוצרים, אשר הוצאו למוות על ידי האימאם יחיא בשנים 1838-1839 משום שסירבו להתאסלם. המוסלמים ראו ביהודים את אנשי הספר ובכך אפשרו להם לקיים את אמונתם בחופשיות בתנאים מיוחדים.

»  יהדות צרפת

האוכלוסייה היהודית בתימן ירדה לאחר העצמאות מהשלטון הבריטי ב-1967 עקב שיעורי הגירה שעלו על שיעורי הגידול הטבעיים. מגמה זו נמשכה למרות האזהרות כי יציאה זו תוביל לקריסה כלכלית ובסופו של דבר לאובדן תרומתה עתיקת היומין של יהדות תימן לחיים ולתרבות בתימן.

על קהילת יהודי תימן

קהילת יהודי תימן, הידועה גם בשם תימנים, היא ענף שומר מצוות מסורתי באמונה היהודית. הם צאצאים מבני ישראל הקדומים שהתיישבו בתימן.

על פי ההערכות, יש כיום בישראל כ-200,000 יהודי תימן, כאשר רובם מתגוררים בערים כמו קרית גת, דימונה וחדרה.

בעוד שרוב התימנים חיים בישראל כיום, הם התמודדו עם רדיפות שונות במהלך ההיסטוריה. למשל כאשר זייד מלך תימן הורה לחייליו להרוג את כל היהודים רדיפת היהודים באיראן הביאה לכך שיותר מ-10% מהאוכלוסייה נמלטו לישראל לביטחון.

יהדות תימן היא הקבוצה הגדולה ביותר של יהודים ממוצא מזרח אפריקאי. הם קבוצה אתנו-דתית שחיה בעיקר בישראל, תימן וארצות הברית. כיום ניתן להשתמש בו כדי להתייחס לאנשים ממוצא יהודי ממדינות אחרות בצפון אפריקה ובאסיה.

יהדות תימן קיימת כמעט אלפיים שנה, עוד מימי גלות בבל. מאז שתימן הייתה חלק מהודו עד 1839, ליהודים הודים יש היסטוריה ארוכה גם שם.

רוב התימנים נהרגו בהתקפות במהלך מלחמת האזרחים של 1947-1948 שהרסה חלק גדול ממרכז העיר עדן.

אולי יעניין אותך
סוגי טקסי חתונה ביהדות
סוגי טקסי חתונה ביהדות – מסורות וטקסים מרחבי העולם

ביהדות, החתונה היא לא רק חגיגה, אלא טקס מלא משמעות, המחבר בין עבר להווה, בין אישי לקהילתי. כל חתונה היא סיפור, שמתחיל בקידושין וממשיך בחיי נישואים משותפים. במאמר זה, נצלול לעומקה של המסורת היהודית, נחקור את מגוון המנהגים

קרא עוד »
יהדות איטליה
יהדות איטליה

יהדות איטליה היא הקהילה היהודית הספרדית העתיקה ביותר באירופה. היא מכונה לעתים קרובות "אם ישראל". במשך מאות שנים, איטליה הייתה אחד המרכזים החשובים ביותר בחיי התרבות והדת היהודית.

קרא עוד »
יהדות צרפת
יהדות צרפת

ליהודים היה שם רע בצרפת במשך מאות שנים. לעתים קרובות הם נתפסו כזרים או "זרים". ממשלת צרפת לא העניקה להם זכויות רבות, מה שהקשה על ההטמעה במדינה. יהודים הופלו לרעה במובנים רבים, כולל תשלום מסים גבוהים יותר. עד עכשיו היה קשה להם להיות מוכרים כאזרחים מן המניין של צרפת.

קרא עוד »
יהדות קוצ'ין
יהדות קוצ'ין

יהדות קוצ'ין הייתה הקהילה היהודית הגדולה והעשירה ביותר בהודו. יהודי קוצ'ין נודעו כ"יהודים לבנים" מכיוון שהם נהגו לפי המנהגים הספרדים ולא של עמיתיהם ההודיים. הקהילה נחשבה אפוא ליותר אירופאית מאשר אסייתית על ידי שאר היהודים ההודיים.

קרא עוד »
יהדות בוכרה
יהדות בוכרה

הקהילה היהודית הבוכרית הייתה הקהילה היהודית הגדולה והמשפיעה ביותר במרכז אסיה. נוכחותם של יהודים באזור זה מתועדת מהמאות המוקדמות לספירה, אך קשה למדוד את גודלה והשפעתה של האוכלוסייה מכיוון שהפכו למיעוט לאחר מלחמת העולם השנייה.

קרא עוד »