טקס הנחת תפילין – המדריך למתחילים

מגזין היהדות של ישראל
התפילין הן מלבן עור שחור שבחלקו הפנימי רצועת קלף שעליו כתובים פסוקים מהתורה. גברים ונערים יהודים שומרי מצוות מניחים את התפילין במהלך תפילת שחרית, הם משמשים תזכורת לתורות האלוהיות של התורה ולאחריותו האישית למלא אותן.
טקס הנחת תפילין

בסיום תפילת שחרית בשבתות ובחגים, מי שחייב בהנחת תפילין כל השבוע מברכים לפני הנחת התפילין לשבוע נוסף. הטקס כולל תפילות ספציפיות ולעיתים כולל אמירת ברכה נוספת וכן ביצוע מחוות סמליות שונות.

טקס הנחת התפילין

יש גם טקס שמתקיים בעקבות הנחת התפילין. הטקס רואה בהנחת תפילין מעשה של "הנחת" דבר קדוש. טקס זה מתאים לנער בר מצווה שמלאו לו 13 שנה. את הטקס מנחה בדרך כלל רב, שמברך ברכות לאחר שהן עוטפו כראוי על זרועו וראשו של הנער.

טקס הנחת התפילין, או "תפילת פנירים", מתקיים בדרך כלל בליל שישי האחרון של החודש העברי שלפני ראש השנה. את טקס ההטלה ניתן לעשות גם בזמנים אחרים במהלך השנה מסיבות שונות כמו מחלה.

הרב יוסף אדלר נשא הרצאה על המשמעות הדתית של הטקס, והסביר את חשיבותו בחיים היהודיים.

ביהדות, התפילין נחשבות לביטוי פיזי לציווי ה' "ואהבת לרעך כמוך". תפילין הם גם סמל לקדושה ואצילות של היהדות. טקס ההנחתה הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך בו אדם נעשה שומר מצוות ונוהג ביהדות האורתודוקסית. הטקס עשוי להתקיים בכל שעה במהלך היום, אך הוא נערך בדרך כלל בבוקר לפני העבודה או בית הספר.

התורה מצווה להניח תפילין על הזרוע והראש לתפילה

הזרוע-תפילין מכילה ארבעה חלקים, שכל אחד מהם מכיל קטעי קודש המקבילים לאחד מארבעת הביטויים של אחדות ה' (שמות כ, ב-ג). לתפילין הראש יש רק חלק אחד, הכולל קטעים בכתובים על אחדות ה' (דברים ו, ד).

הנחת תפילין בגיל 13

בני נוער מתבקשים להניח תפילין לראשונה בגיל שלוש עשרה. התורה מורה: "והיו בלבבך הדברים האלה אשר אני מצווה אותך היום. תלמד אותם את בניך ותדבר עליהם בשבתך בביתך ובהלכתך בדרך ובשכבתך. וכשאתה קם."

המצווה אינה עוסקת כל כך במעשה עצמו אלא ללמד את ילדינו עד כמה חשוב לקחת על עצמם חובה זו.

ישנה דעה הקובעת שיש להתיר לנער בן 12 להניח תפילין. משום שנקבע שבגיל 12, האינטליגנציה של הילד הבשילה מספיק כדי להבין את חובות הדת של מצוות. אין צורך שאדם שאין לו כל אבריו או חושיו להניח תפילין. אנשים עם מוגבלות פטורים ממצווה זו. אי אפשר לחייב במצווה זו אם אין ביכולתם פיזית למלא את חובותיה.

רוצים לרכוש תפילין לנער הבר מצווה ואתם לא יודעים כמה צריך לשלם על התפילין. לחצו על הלינק – מחיר תפילין.

אולי יעניין אותך
פדיון כפרות
למה משמש פדיון כפרות ומתי משתמשים בזה

פדיון כפרות זהו מנהג שנערך בערב יום הכיפורים בו מסובבים תרנגול מעל ראשו של אדם יהודי, מבקשים מיתה לתרנגול ובתמורה לכך חיים טובים לאדם שמבצע את המנהג. לאחר מכן נותנים את התרנגול לשחיטה ואפשר לקבל תמורתו כסף שיינתן

קרא עוד »
טקס חופה וקידושין
חתונה כדת משה וישראל

רוב הישראלים מאמינים כי היהדות היא חלק עיקרי מהחיים שלהם. כך היהדות זוכה למקום של כבוד בשלל מקרים כמו ברית, בר מצווה, עליה לתורה, חגים ועוד. אך נראה כי המקום הבולט ביותר בה היהדות באה לידי ביטוי זה

קרא עוד »
ברית מילה
הלכות ברית מילה – מסורת יהודית רבת שנים

המילה "ברית" פירושה ברית. המילה "מילה" פירושה מעשה ברית של ברית מילה פיזית. בהלכה היהודית, ברית מילה היא מצוות ה' לאברהם וצאצאיו לקיים בזכרים. זוהי אחת המצוות המוקדמות ביותר הניתנות בתורה, ומאמינים שזהו הסימן של אלוהים שהוא יהפוך

קרא עוד »
חתונה מסורתית ומיוחדת
חתונה מסורתית ומרגשת – טיפים לתכנון נכון

טקס החתונה המסורתי הוא הדרך הפופולרית ביותר לחגוג נישואים. ישנן מסורות ומנהגים רבים שמגיעים עם סוג זה של טקס, כמו הכלה לובשת שמלה לבנה או החתן נושא את הכלה מעבר לסף. ישנם סוגים רבים ושונים של חתונות, מרשמיות

קרא עוד »