טקס הנחת תפילין – המדריך למתחילים

מגזין היהדות של ישראל
התפילין הן מלבן עור שחור שבחלקו הפנימי רצועת קלף שעליו כתובים פסוקים מהתורה. גברים ונערים יהודים שומרי מצוות מניחים את התפילין במהלך תפילת שחרית, הם משמשים תזכורת לתורות האלוהיות של התורה ולאחריותו האישית למלא אותן.
טקס הנחת תפילין

בסיום תפילת שחרית בשבתות ובחגים, מי שחייב בהנחת תפילין כל השבוע מברכים לפני הנחת התפילין לשבוע נוסף. הטקס כולל תפילות ספציפיות ולעיתים כולל אמירת ברכה נוספת וכן ביצוע מחוות סמליות שונות.

טקס הנחת התפילין

יש גם טקס שמתקיים בעקבות הנחת התפילין. הטקס רואה בהנחת תפילין מעשה של "הנחת" דבר קדוש. טקס זה מתאים לנער בר מצווה שמלאו לו 13 שנה. את הטקס מנחה בדרך כלל רב, שמברך ברכות לאחר שהן עוטפו כראוי על זרועו וראשו של הנער.

טקס הנחת התפילין, או "תפילת פנירים", מתקיים בדרך כלל בליל שישי האחרון של החודש העברי שלפני ראש השנה. את טקס ההטלה ניתן לעשות גם בזמנים אחרים במהלך השנה מסיבות שונות כמו מחלה.

הרב יוסף אדלר נשא הרצאה על המשמעות הדתית של הטקס, והסביר את חשיבותו בחיים היהודיים.

ביהדות, התפילין נחשבות לביטוי פיזי לציווי ה' "ואהבת לרעך כמוך". תפילין הם גם סמל לקדושה ואצילות של היהדות. טקס ההנחתה הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך בו אדם נעשה שומר מצוות ונוהג ביהדות האורתודוקסית. הטקס עשוי להתקיים בכל שעה במהלך היום, אך הוא נערך בדרך כלל בבוקר לפני העבודה או בית הספר.

התורה מצווה להניח תפילין על הזרוע והראש לתפילה

הזרוע-תפילין מכילה ארבעה חלקים, שכל אחד מהם מכיל קטעי קודש המקבילים לאחד מארבעת הביטויים של אחדות ה' (שמות כ, ב-ג). לתפילין הראש יש רק חלק אחד, הכולל קטעים בכתובים על אחדות ה' (דברים ו, ד).

»  מה זה ספר תורה

הנחת תפילין בגיל 13

בני נוער מתבקשים להניח תפילין לראשונה בגיל שלוש עשרה. התורה מורה: "והיו בלבבך הדברים האלה אשר אני מצווה אותך היום. תלמד אותם את בניך ותדבר עליהם בשבתך בביתך ובהלכתך בדרך ובשכבתך. וכשאתה קם."

המצווה אינה עוסקת כל כך במעשה עצמו אלא ללמד את ילדינו עד כמה חשוב לקחת על עצמם חובה זו.

ישנה דעה הקובעת שיש להתיר לנער בן 12 להניח תפילין. משום שנקבע שבגיל 12, האינטליגנציה של הילד הבשילה מספיק כדי להבין את חובות הדת של מצוות. אין צורך שאדם שאין לו כל אבריו או חושיו להניח תפילין. אנשים עם מוגבלות פטורים ממצווה זו. אי אפשר לחייב במצווה זו אם אין ביכולתם פיזית למלא את חובותיה.

רוצים לרכוש תפילין לנער הבר מצווה ואתם לא יודעים כמה צריך לשלם על התפילין. לחצו על הלינק – מחיר תפילין.

אולי יעניין אותך
טלפון כשר
כל מה שצריך לדעת על טלפון כשר

בשנים האחרונות גובר הביקוש לטלפונים סלולריים כשרים למהדרין, בעיקר בקרב הקהילה החרדית והדתית. טלפון סלולרי כשר הוא מכשיר שמקפיד על חוקים ומנהגים דתיים, המבטיח שהוא אינו מכיל תכונות או אפליקציות שעלולות להיחשב בלתי הולמות או פוגעניות. במאמר זה

קרא עוד »
כשרויות
על סוגי כשרויות ומידע למטיילים בחו״ל

נושא הכשרות הוא חלק חשוב מההתנהלות הצרכנית של הישראלים שמחפשים לקנות מזון כשר, להזמין קייטרינג כשר או לאכול במסעדה כשרה. כשרויות בישראל מחולקות לשני סוגים עיקריים: ׳כשרות רגילה׳ שמציעה הרבנות הראשית לישראל; או ׳כשרות מהדרין׳ שמציע בד״ץ (בית

קרא עוד »
ברכה לקביעת מזוזה
ברכה לקביעת מזוזה

בשעה טובה הגיע הזמן לקבוע מזוזה. במדריך זה אנו נסביר לכם צעד אחר צעד איך לקבוע מזוזה. וגם ברכה לקביעת מזוזה (כולל ניקוד). התחילו בטקס…

קרא עוד »