מנהג טקס חופה וקידושין ביהדות

מגזין היהדות של ישראל
טקס חופה וקידושין

חופה היא תזכורת סמלית למקדש שעמד בעבר בירושלים. אבי החתן מספק את החופה, והחתן והכלה עולים אליה לאחר הטקס.

ביהדות, טקס נישואין לא בהכרח צריך להיות מול רב כדי שייחשב תקף. זה יכול להיעשות גם על ידי פקיד חילוני או דתי או כל שני עדים יהודים.

טקס חופה וקידושין בעם ישראל

חופה היא מסורת חתונה יהודית, שבה מובילים את החתן מתחת לחופה, המסמלת את אהבת ה' והגנתו.

הטקס מתקיים מול רב או חזן ומול עדים. ביום הטקס חשוב שהכלה תלבש בגדים לבנים ומפוארים. יתר על כן, בשלב מסוים במהלך הטקס, הנמשך בדרך כלל כשעה, היא שותה יין מכוס מיוחדת במהלך טקס הקידושין הזה.

מה היא חופה בעצם

חופה היא בד תלוי מעל מזבח, כס או חפץ אחר כסמל של כבוד והגנה. החופה נתמכת לרוב בארבעה עמודים שבדרך כלל מעוטרים בווילונות תלויים. החופה ממוקמת מעל המקום בו עומדים החתן והכלה בטקס חתונתם כדי לייצג את ביתם ומשפחתם החדשים.

טקס קידושין (או "חופה") הוא טקס דתי יהודי המציין את קבלתה של אישה לנישואין.

הטקס מורכב משני חלקים: הקידושין, שהן ברכות הנאמרות לפני העדים, ולאחר מכן החופה, שהן תפילות הנאמרות בעמידה מתחת לחופה. החופה לא מתקיימת אלא לאחר קריאת הכתובה.

החופה היא מסורת חתונה שקיימת כבר מאות שנים. החופה היא פיסת בד גדולה המכסה את החתן והכלות במהלך טקס הקידושין, שהוא טקס הנישואין היהודי. בתרבויות המערב, הוא שימש לעתים קרובות כסמל להגנה מפני רוחות רעות או ברק. בתרבויות המזרח הוא שימש גם כסמל ממזל רע ומכל רוח שלילית שאולי תרצה להפריע לטקס הנישואין היהודי.

מנהג ביהדות הוא להשתמש בטלית כחופה. זה יכול להיות לבן או שחור וצריך להיות בו ציצית בכל פינה בשלושה צידי הטלית. הכלה צועדת מתחת לטלית זו, שבאופן מסורתי נעשה בבית או בבתי כנסת. ברגע שהיא מגיעה לחתן שלה, היא

משמעות טקס החופה והקידושין

הקידושין, או טקס הנישואין היהודי, הוא תהליך יפה ומשמעותי. זה הזמן עבור החתן והכלה להכריז זה לזה לפני המשפחה והחברים שלהם את הנישואין שלהם. החופה היא אחד הסמלים הטקסיים החשובים ביותר ביהדות.

ביהדות, החופה מייצגת את הנוכחות האלוהית בטקס חתונה. הרעיון של חופה לחתונה מגיע מיוון העתיקה – שם היא סימלה מחסה מגשם או שמש – אבל גם מרומא העתיקה – שם היא ייצגה הגנה מפני אויבים. ביהדות, סמליות זו פורשה כמשמעות הגנה מפני אלוהים עצמו.

בהתחשב בסמליות זו, חופה יהודית היא חלק בלתי נפרד מטקס הקידושין. זה מסמל גם הגנה ואחדות משפחתית וגם שותפות מתמשכת בין בעל ואישה.

מנהגים שונים של חופה ביהדות

ישנם מנהגים רבים ביהדות וסוגים שונים של טקס חופה וקידושין, כמו למשל: נהוג שהחתן מציג לכלתו חפץ, לרוב בד רקום, הנקרא קיטל. לאחר מכן הכלה לובשת את זה כל היום ביום חתונתה. המסורת גורסת שזה מסמל את המעבר שלה מלהיות תחת כוחו של אביה להיות תחת חסות בעלה. ויש מסורת יהודית שבה החתן נותן לכלתו חפץ טקסי כדי לסמן את חייהם החדשים המשותפים.

חלק מהזוגות מחליפים גם חפצים אחרים במהלך הטקס, כמו טבעות או לחמי חלה.

מי רשאי להיות רב מקדש בחופה וקידושין

כל יהודי יראי שמיים ואמין, בנוסף הקידושין יכולים להתבצע רק לפני עדים וזה יהיה מספיק. אך לא ככה נוהגים בדרך כלל בחתונות יהודיות. ולכן תמיד מחפשים רב מוסמך מטעם הרבנות לקדש את בני הזוג.

כדי להיות רב מקדש בחופה וקידושין על הרב לעבור את מבחני הרבנות. ישנם מכללות רבות שמכשירות את אותו אדם שרוצה להיות רב מקדש, ודואגות להצלחתו במבחני הרבנות. שירות זה נקרא – קורס מסדרי חופה וקידושין.

אולי יעניין אותך
שבת חתן
שבת חתן

חגיגה לכל המשפחה המשפחה הדתית והחרדית היא בדרך כלל משפחה מסועפת וגדולה. במשפחות יש בדרך כלל מספר גבוה של ילדים וכל ילד שנישא מקים בית מבורך משלו, מה שמוביל לכך שתוך שנים ספורות מעת נישואי הצאצאים, המשפחה נעשית

קרא עוד »
כשר
אוכל כשר זה יותר בריא

היהדות מחייבת. את זה כולם יודעים. העניין הוא שלא מדובר רק במחויבות שהולכת כביכול 'ראש בקיר'. אם נתייחס לנושא הזה של כשרות למשל, הרי שעל פי מחקרים שנערכו, התברר כי אוכל כשר הוא האוכל שהוא הרבה יותר מתאים

קרא עוד »
חג חנוכה
חג חנוכה: מה הסיפור? הנקרא גם 'חג האורות'

חנוכה הוא חג יהודי בן שמונה ימים לציון חנוכתו מחדש של בית המקדש השני בירושלים בזמן מרד המכבים נגד אנטיוכוס הרביעי אפיפנס. במהלך חג החנוכה יהודים חוגגים בהדלקת חנוכייה ואכילת סופגניות ומאכלים שמקור הכנתם הוא בשמן. סיפורו של

קרא עוד »
חופה יהודית
מה חתן צריך לדעת טרם החתונה – תפקידו של מדריך חתנים

אחריות החתן היא להיות ראש המשפחה ולהראות לאשתו מה נשים צריכות מבעליהן. הוא המגן שלה וגם הספק, והוא חייב תמיד להתייחס אליה בכבוד. על מנת שאישה תרגיש בטוחה עם בעלה, עליו להיות אמין ובעל תחושת אחריות שהיא יכולה

קרא עוד »
מנהג השחיטה לפי היהדות
מנהג השחיטה לפי היהדות – שחיטת עופות ובהמות

שחיטת בהמות ועופות ביהדות היא אחד הטקסים הנפוצים ביותר. זהו גם תהליך מורכב מאוד, עם שלבים רבים וכללים רבים שיש לפעול לפיהם. מאמר זה עוסק בחשיבות הכשרות ביהדות, מדוע יש לשחוט תרנגולות ובקר לפני אכילתם ואיזה סוג של

קרא עוד »
טקס הנחת תפילין
טקס הנחת תפילין – המדריך למתחילים

התפילין הן מלבן עור שחור שבחלקו הפנימי רצועת קלף שעליו כתובים פסוקים מהתורה. גברים ונערים יהודים שומרי מצוות מניחים את התפילין במהלך תפילת שחרית, הם משמשים תזכורת לתורות האלוהיות של התורה ולאחריותו האישית למלא אותן.

קרא עוד »