יהדות אתיופיה

מגזין היהדות של ישראל
באתיופיה נמצאת אחת הקהילות היהודיות הוותיקות בעולם. המשך לקרוא על יהדות אתיופיה ↓
יהדות אתיופיה

ההיסטוריה של יהדות אתיופיה אינה מתועדת היטב. יתרה מכך, קשה להעריך את מספר היהודים החיים באתיופיה כיום מכיוון שהם אינם מוכרים רשמית על ידי הממשלה. יהודי אתיופיה הם חברים בקבוצת מיעוט קטנה, אך מלוכדת, הפזורה במרכזים העירוניים של המדינה.

רוב יהודי אתיופיה הם יהודים אורתודוקסים, המהווים כחצי אחוז מאוכלוסיית אתיופיה. הקהילה האורתודוקסית באדיס אבבה מנוהלת על ידי הרב יוסף קבדה שנולד בהרר והפך לאזרח ישראלי לאחר שמשפחתו היגרה לשם כשהיה בן 14. לקהילה היהודית באתיופיה מסורות ומנהגים ייחודיים משלה כמו שמירת שבת בערבי שישי ו

יהדות אתיופיה היא הקהילה היהודית הוותיקה ביותר באפריקה

הם צאצאים של שבט דן האבוד, שהגיע לאתיופיה במאה השישית לפני הספירה. הקהילה היהודית באתיופיה נקראת גם בטא ישראל או פלשה. הם יהודים אתיופים שחיים כמעט מבודדים מיהודים אחרים ברחבי העולם. לקהילה היהודית האתיופית היו יותר מ-100 בתי כנסת באדיס אבבה לבדה, לפי כמה הערכות, אך כיום נותרו להם רק שתי חנויות כשרות ובית כנסת אחד.

האוכלוסייה היהודית באתיופיה

באתיופיה מתגוררת האוכלוסייה היהודית השנייה בגודלה באפריקה. באתיופיה חיים כ-80,000 יהודים.

ישנם מספר סוגים שונים של יהודים באתיופיה, ביניהם: פלאש מורה (יהודי אתיופיה שהתנצרו וחיכו שני דורות), ביתא ישראל (יהודי אתיופיה העוסקים ביהדות והוכרו רשמית כקבוצה דתית על ידי ממשלת אתיופיה), ויהודי אתיופיה שעשויים להיות חסידי היהדות, הנצרות או האיסלאם.

»  יהדות איטליה

עקב רדיפות ורצח עם במאה ה-20, חלה ירידה משמעותית באוכלוסייה היהודית באתיופיה.

יהדות אתיופיה היא כת של יהודים שהיגרו מאתיופיה לישראל ולמדינות נוספות.

הגל הראשון של יהודי אתיופיה הגיע במאה ה-20, אך רובם הגיעו כפליטים כתוצאה מרעב ומלחמה באתיופיה. כיום, יהודי אתיופיה חיים בעיקר בישראל, אם כי חלקם חיים גם במדינות אחרות. בישראל הם תרמו לתרבות ולכלכלה. הם סייעו ביצירת מטבח ישראלי ייחודי בשם "פלאפל" שכיום נמצא בכל העולם, והם גם ממלאים תפקיד חשוב בקידום מוזיקת "כליזמר".

יהודי אתיופיה הם הקבוצה היחידה של יהודים שעדיין חיים במולדת יהודית ומעולם לא הוטמעו על ידי תרבויות אחרות.

שפתה של יהדות אתיופיה היא ג'אז, והתנ"ך וספרים אחרים על יהדות תורגמו לראשונה לגעז.

שפה זו עדיין נלמדת על ידי המתגיירים.

תחילת של יהדות אתיופיה

הנוכחות היהודית באתיופיה החלה כתוצאה מהגירת ביתא ישראל ממזרח אפריקה.

ב-1965 הפיכה של הדרג הפילה את הקיסר היילה סלאסי הראשון ואלפי היהודים שחיו באתיופיה נאלצו לברוח.

הנוכחות היהודית באתיופיה החלה כתוצאה מהגירת ביתא ישראל ממזרח אפריקה. בשנת 1965, הפיכה של הדרג הפילה את הקיסר היילה סלאסי הראשון והוא אלפי יהודים שחיו באתיופיה נאלצו לברוח.

לקהילה היהודית הקטנה אך העתיקה באתיופיה הייתה השפעה משמעותית על התרבות וההיסטוריה של המדינה.

לקהילה יהודית קטנה אך עתיקה זו באתיופיה הייתה השפעה משמעותית על התרבות וההיסטוריה של המדינה. מאמינים שיהודי אתיופיה הם צאצאים של אחד מהשבטים האבודים, שהוגלו מישראל על ידי שלמה המלך.

»  יהדות רומניה

המגע הידוע הראשון בין היהדות לאתיופיה התרחש במאה ה-4 לספירה כאשר הנצרות הוכנסה לאקסום, עיר חשובה בצפון אתיופיה. הכנסייה האתיופית נוסדה ככל הנראה על ידי פרומנטיוס הקדוש, שהגיע לאתיופיה בסביבות שנת 333 לספירה ממצרים עם אחיו אדסיוס. לאחר שהגיעו הם נשלחו לשרת כמיסיונרים נוצרים ליד אדאפא, שם המירו אנשים רבים לנצרות כולל שתי נשים בשם רודה ושרה אשר

אולי יעניין אותך
סוגי טקסי חתונה ביהדות
סוגי טקסי חתונה ביהדות – מסורות וטקסים מרחבי העולם

ביהדות, החתונה היא לא רק חגיגה, אלא טקס מלא משמעות, המחבר בין עבר להווה, בין אישי לקהילתי. כל חתונה היא סיפור, שמתחיל בקידושין וממשיך בחיי נישואים משותפים. במאמר זה, נצלול לעומקה של המסורת היהודית, נחקור את מגוון המנהגים

קרא עוד »
יהדות איטליה
יהדות איטליה

יהדות איטליה היא הקהילה היהודית הספרדית העתיקה ביותר באירופה. היא מכונה לעתים קרובות "אם ישראל". במשך מאות שנים, איטליה הייתה אחד המרכזים החשובים ביותר בחיי התרבות והדת היהודית.

קרא עוד »
יהדות צרפת
יהדות צרפת

ליהודים היה שם רע בצרפת במשך מאות שנים. לעתים קרובות הם נתפסו כזרים או "זרים". ממשלת צרפת לא העניקה להם זכויות רבות, מה שהקשה על ההטמעה במדינה. יהודים הופלו לרעה במובנים רבים, כולל תשלום מסים גבוהים יותר. עד עכשיו היה קשה להם להיות מוכרים כאזרחים מן המניין של צרפת.

קרא עוד »
יהדות קוצ'ין
יהדות קוצ'ין

יהדות קוצ'ין הייתה הקהילה היהודית הגדולה והעשירה ביותר בהודו. יהודי קוצ'ין נודעו כ"יהודים לבנים" מכיוון שהם נהגו לפי המנהגים הספרדים ולא של עמיתיהם ההודיים. הקהילה נחשבה אפוא ליותר אירופאית מאשר אסייתית על ידי שאר היהודים ההודיים.

קרא עוד »
יהדות בוכרה
יהדות בוכרה

הקהילה היהודית הבוכרית הייתה הקהילה היהודית הגדולה והמשפיעה ביותר במרכז אסיה. נוכחותם של יהודים באזור זה מתועדת מהמאות המוקדמות לספירה, אך קשה למדוד את גודלה והשפעתה של האוכלוסייה מכיוון שהפכו למיעוט לאחר מלחמת העולם השנייה.

קרא עוד »
יהדות עיראק
יהדות עיראק

יהדות עיראק היא קהילת היהודים העיראקית האחרונה שנותרה. החל משנת 1950 במהלך השנים הראשונות של הסכסוכים הישראלים-ערבים, החלו יהודי עיראק להגר לישראל ולאמריקה. רוב יהודי עיראק הועברו לישראל ולאיראן בסוף שנות ה-40 ותחילת שנות ה-50 והם ימשיכו להוות חלק ניכר מהחברה הישראלית.

קרא עוד »