יהדות רומניה

מגזין היהדות של ישראל
היהודים ברומניה מהווים חלק קטן מכלל האוכלוסייה. עם זאת, תרומתם לאוכלוסיית המדינה ולכלכלתה משמעותית. הם תרמו ל'רומניות' ולציוויליזציה הרומנית במשך מאות שנים. לאחר השואה, היהודים ברומניה לא הצליחו לשגשג בגלל פעילות כלכלית מדוכאת, הגבלות על הזדמנויות חינוך, מגבלות על דיור זמין ומעשי אנטישמיות שנמשכו לאחר מלחמת העולם השנייה.
יהדות רומניה

יהדות רומניה היא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של רומניה במשך מאות שנים עם תרומות בולטות של אישים רומניים יהודים שונים בכל תחומי החיים.

רומניה הייתה ביתם של אוכלוסייה יהודית גדולה לפני מלחמת העולם השנייה

הקהילה היהודית הרומנית היא הוותיקה והמגוונת ביותר במזרח אירופה. הוא קיים בשטחה של רומניה המודרנית מאז ימי קדם, והיה תורם מרכזי למורשת התרבותית והדתית של המדינה. במהלך מלחמת העולם השנייה הייתה ברומניה אחת האוכלוסיות היהודיות הגדולות באירופה, אך עד סוף מלחמת העולם השנייה נותרו ברומניה רק כ-8,000 יהודים (מתוך מספר של 800,000 לפני המלחמה).

יהדות רומניה או הקהילה היהודית של רומניה היא הקהילה היהודית הגדולה היחידה במזרח אירופה מחוץ לרוסיה. הם ברובם צאצאים של יהודים ספרדים שהיגרו לשטחי רומניה ממקומות כמו ספרד, פורטוגל, איטליה וצרפת במהלך המאות ה-14-20.

הגל הראשון הגיע לאחר שיהודים גורשו מספרד בשנת 1492. השני הגיע 200 שנה לאחר מכן לאחר שגורשו מפורטוגל בשנת 1497. הגל השלישי החל בשנת 1857 כאשר גורשו מחלקים מאיטליה תחת שלטונו של נפוליאון השלישי.

ההיסטוריה של יהודי רומניה

יהדות רומניה היא אחת הקהילות היהודיות הוותיקות והגדולות באירופה. הם חיים במדינה כבר למעלה מ-2,000 שנה ותרמו לתרבות, לפוליטיקה ולכלכלה של רומניה באופן משמעותי.

יהודי רומניה התמודדו עם יותר מחלקם באפליה וברדיפה. במיוחד, מרד הלגיונרים הרומנים ב-1941 והפוגרום של יאסי ביולי 1941 היו אירועים טראומטיים עבור האוכלוסייה היהודית של רומניה.

»  יהדות קוצ'ין

יהדות רומניה היא כינוי לקהילת היהודים החיים ברומניה

האזכור הכתוב הראשון של יהודים המתגוררים באזור שהוא כיום שטח רומני מתוארך למאה ה-14. יהודי רומניה השתייכו היסטורית לארבע קבוצות אתניות שונות: אשכנזים, ספרדים, רומניוטים ומתגיירים ממוצא אתני או מדתות אחרות.

האוכלוסייה היהודית ברומניה הגיעה לשיאה של למעלה מ-800,000 לפני מלחמת העולם השנייה; רובם נהרגו במהלך השואה תחת משטרו של יון אנטונסקו (1940-1944). לאחר המלחמה, לפחות 130,000 יהודים נוספים היגרו לישראל או למערב אירופה (במיוחד לצרפת). כיום חיים ברומניה כ-6,000-7,500 יהודים רומנים.

יהודי רומניה הם שילוב של יהודי ספרד ומזרח אירופה. הם הגיעו לאזור במאה ה-14, אך התמודדו מיד עם רדיפות. השואה היא האירוע שהשפיע בצורה הקשה ביותר על האוכלוסייה היהודית של רומניה ועד שנת 1944 נותרו רק כ-7,000 בחיים. לאחר מלחמת העולם השנייה הושמה יהדות רומניה תחת כיבוש סובייטי עד 1989, אז קיבלה עצמאות ממדינתם הקומוניסטית.

יהדות רומניה אינה קבוצה הומוגנית של אנשים; הם באים מרקע ותרבויות שונות, מה שהביא לזהות מעורבת ליהדות רומניה כולה.

היהודים ברומניה הם הקהילה היהודית הגדולה היחידה במזרח אירופה

יהודים רומנים רבים עזבו את המדינה לאחר מלחמת העולם השנייה, כאשר רומניה נפלה תחת הכיבוש הסובייטי. עם זאת, האוכלוסייה היהודית גדלה למעל 10% מכלל אוכלוסיית המדינה מאז.

הקהילה היהודית של רומניה מילאה באופן היסטורי תפקיד חשוב בפעילות הכלכלית והתרבותית של האומה. זה היה אחד ממרכזי השפה והתרבות היידיש החשובים באירופה עד למלחמת העולם השנייה.

»  יהדות אתיופיה

ההשפעות של מדיניות התקופה הנאצית עדיין נמשכות היום, שכן לפי הערכות, כ-25-30% מיהודי רומניה מתו או עזבו את המדינה כתוצאה מרצח עם הנאצי ואנטישמיות רומנית מקומית במהלך אותן שנים.

אולי יעניין אותך
סוגי טקסי חתונה ביהדות
סוגי טקסי חתונה ביהדות – מסורות וטקסים מרחבי העולם

ביהדות, החתונה היא לא רק חגיגה, אלא טקס מלא משמעות, המחבר בין עבר להווה, בין אישי לקהילתי. כל חתונה היא סיפור, שמתחיל בקידושין וממשיך בחיי נישואים משותפים. במאמר זה, נצלול לעומקה של המסורת היהודית, נחקור את מגוון המנהגים

קרא עוד »
יהדות איטליה
יהדות איטליה

יהדות איטליה היא הקהילה היהודית הספרדית העתיקה ביותר באירופה. היא מכונה לעתים קרובות "אם ישראל". במשך מאות שנים, איטליה הייתה אחד המרכזים החשובים ביותר בחיי התרבות והדת היהודית.

קרא עוד »
יהדות צרפת
יהדות צרפת

ליהודים היה שם רע בצרפת במשך מאות שנים. לעתים קרובות הם נתפסו כזרים או "זרים". ממשלת צרפת לא העניקה להם זכויות רבות, מה שהקשה על ההטמעה במדינה. יהודים הופלו לרעה במובנים רבים, כולל תשלום מסים גבוהים יותר. עד עכשיו היה קשה להם להיות מוכרים כאזרחים מן המניין של צרפת.

קרא עוד »
יהדות קוצ'ין
יהדות קוצ'ין

יהדות קוצ'ין הייתה הקהילה היהודית הגדולה והעשירה ביותר בהודו. יהודי קוצ'ין נודעו כ"יהודים לבנים" מכיוון שהם נהגו לפי המנהגים הספרדים ולא של עמיתיהם ההודיים. הקהילה נחשבה אפוא ליותר אירופאית מאשר אסייתית על ידי שאר היהודים ההודיים.

קרא עוד »
יהדות בוכרה
יהדות בוכרה

הקהילה היהודית הבוכרית הייתה הקהילה היהודית הגדולה והמשפיעה ביותר במרכז אסיה. נוכחותם של יהודים באזור זה מתועדת מהמאות המוקדמות לספירה, אך קשה למדוד את גודלה והשפעתה של האוכלוסייה מכיוון שהפכו למיעוט לאחר מלחמת העולם השנייה.

קרא עוד »