מה זה מזוזה? ולמה צריך מזוזות בכל בית יהודי?

מגזין היהדות של ישראל
מה זה מזוזה

בספר דברים פרק ו' פסוקים ו' עד ט' אנחנו מצווים על מצוות המזוזה. "והיו הדברים האלה אשר אנוכי מצווך היום, על לבבך וכו', וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך".

יש פסוקים נוספים המדברים על מצוות המזוזות, גם כן בספר דברים בפרק י"א פסוקים י"ח עד כ"א – שם נאמר, ושמתם את דברי אלה על לבבכם ועל נפשכם וכו',  וכתבם על מזוזות ביתך ובשעריך"

מה זה מזוזה? מהי המצווה? ולמה אנחנו מצווים על קביעתה?

ראשית מה זה מזוזה?

מזוזה מהודרת אנחנו קובעים על פתחי הבית, על משקופי הדלתות בבית ולמעשה בכל פתח שיש לנו בבית.

המטרה של המצווה היא למעשה להזכיר לנו כל הזמן, בבואנו ובצאתנו, כי מוטל עלינו להאמין בייחודו של בורא העולם וכמובן גם להאמין בשכר ועונש על קיום מצוות או להיפך על עבירת עבירות.

המזוזה מכילה בתוכה קלף שנכתב בכתב יד. התוכן של המזוזה הן פרשיות שמע ישראל והיה אם שמוע.

את הקלף מגלגלים ועוטפים ביריעת ניילון על מנת למנוע פגיעה במזוזות מפני רטיבות או מים. מקובל גם להכניס אותה לתוך נריק מיוחד. שגם ישמור על המזוזות וגם יפאר אותם ואת המצווה. וכמובן שצריך לקבוע את המזוזה בתוך בית מזוזה.

איפה צריך לקבוע מזוזה?

אחרי שהבנו מה זה מזוזות ולמה אנחנו קובעים אותה, חשוב להבין גם מהו המקום שם אנחנו צריכים לקבוע את המזוזות.

»  משגיח כשרות מה תפקידו ביהדות

מקום המזוזה הוא בימין הפתח. אדם שנכנס דרך הפתח אמור לראות אותה לימינו. היא קבועה בשליש העליון של הפתח בטפח החיצוני שלו. בקרב בני אשכנז קובעים אותה באלכסון כאשר בני עדות המזרח קובעים אותה כאשר היא מונחת בצורה אנכית.

למעשה יש קהילות רבות הנוהגות בצורות אחרות כאשר הכול הוא כשר. מגורים בבית מחייב מזוזות. אך במשרד, מקום עבודה וכדומה אין חיוב לקבוע מזוזות. כך גם בסוכה, במעלית וכדומה. יש נידונים רבים בהלכה על כל אחד מהמקומות הללו כאשר חשוב לבחון היטב כל מצב וכל סיטואציה על מנת לקבוע מהי באמת ההלכה ואיך יש לנהוג.

איך קובעים מזוזה? ומה הברכה לקביעת מזוזה? המשיכו לקרוא »

אולי יעניין אותך
ברכת הדלקת נרות שבת
ברכת הדלקת נרות שבת

יום שישי השמש שוקעת השבת כבר נכנסת, הגיע זמן הדלקת נרות שבת, מתי מדליקים, מה סדר ההדלקה, וסדר ברכת הדלקת נרות המלא כאן לפניך..

קרא עוד »
ברית מילה
ברית מילה ביהדות

ברית מילה היא אחת מהמצוות החשובות ביותר בעם ישראל וביהדות. המסורת היהודית מחייבת ברית מילה, והיא מהווה סימן אות ברית בין היהודי ובורא עולם. במאמר זה, נביא תובנות מעמיקות בנושא ברית מילה לפי היהדות ונציין כמה מקורות מידע נוספים שיכולים להעמיק בהבנת הנושא.

קרא עוד »
תרומה לנזקקים
מה אומרת היהדות על עזרה לנזקקים?

היהדות נחשבת לאחת הדתות המפורסמות ביותר בתחום העזרה לנזקקים ולאורך היסטוריה של אלפי שנים אנו יכולים לראות במקורות ובספרות חז"ל, כיצד התרומה למי שגורלו לא שפר עליו מהווה את אחד מהבני היסוד של האמונה. בכתבה זו נעסוק באספקטים

קרא עוד »
אוכל בריא וכשר
איך לשלב אוכל בריא וכשר

התפתחות המדע והרפואה הובילה למתן דגש רב על תזונת האדם ועל מרכיבי המזון בהיבט הבריאותי. התפתחות זו יצרה דיאטות רבות המבוססות על תמהיל מאכלים ייחודי – דיאטת חלבונים, דיאטת שומנים, דיאטת מיצים וכדו'. במצב זה האדם הדתי נאלץ

קרא עוד »
מנות כשרות מומלצות
מנות כשרות מומלצות

המטבח הכשר הוא מסורת קולינרית ייחודית ומורכבת שהתפתחה במשך מאות שנים של חוקי ומנהגים תזונתיים יהודיים. אחד ההיבטים החשובים ביותר של בישול כשר הוא בחירה קפדנית של חומרי הגלם והכנה קפדנית של המנות על מנת להבטיח עמידה בדרישות

קרא עוד »
Passover products
רמת הכשרויות של מוצרים בפסח

חג הפסח הוא אחד החגים המלאים ביותר מבחינה הלכתית, ונכתבו ספרי הלכה רבים המוקדשים לנושא זה. המנהגים השונים בקהילות ישראל הובילו ליצירת רמות שונות של כשרות לפסח, הנבדלות זו מזו בפרטים השונים. במאמר זה נסביר אודות הרמות השונות

קרא עוד »