מה זה מזוזה? ולמה צריך מזוזות בכל בית יהודי?

מגזין היהדות של ישראל
מה זה מזוזה

בספר דברים פרק ו' פסוקים ו' עד ט' אנחנו מצווים על מצוות המזוזה. "והיו הדברים האלה אשר אנוכי מצווך היום, על לבבך וכו', וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך".

יש פסוקים נוספים המדברים על מצוות המזוזות, גם כן בספר דברים בפרק י"א פסוקים י"ח עד כ"א – שם נאמר, ושמתם את דברי אלה על לבבכם ועל נפשכם וכו',  וכתבם על מזוזות ביתך ובשעריך"

מה זה מזוזה? מהי המצווה? ולמה אנחנו מצווים על קביעתה?

ראשית מה זה מזוזה?

מזוזה מהודרת אנחנו קובעים על פתחי הבית, על משקופי הדלתות בבית ולמעשה בכל פתח שיש לנו בבית.

המטרה של המצווה היא למעשה להזכיר לנו כל הזמן, בבואנו ובצאתנו, כי מוטל עלינו להאמין בייחודו של בורא העולם וכמובן גם להאמין בשכר ועונש על קיום מצוות או להיפך על עבירת עבירות.

המזוזה מכילה בתוכה קלף שנכתב בכתב יד. התוכן של המזוזה הן פרשיות שמע ישראל והיה אם שמוע.

את הקלף מגלגלים ועוטפים ביריעת ניילון על מנת למנוע פגיעה במזוזות מפני רטיבות או מים. מקובל גם להכניס אותה לתוך נריק מיוחד. שגם ישמור על המזוזות וגם יפאר אותם ואת המצווה. וכמובן שצריך לקבוע את המזוזה בתוך בית מזוזה.

איפה צריך לקבוע מזוזה?

אחרי שהבנו מה זה מזוזות ולמה אנחנו קובעים אותה, חשוב להבין גם מהו המקום שם אנחנו צריכים לקבוע את המזוזות.

»  משגיח כשרות מה תפקידו ביהדות

מקום המזוזה הוא בימין הפתח. אדם שנכנס דרך הפתח אמור לראות אותה לימינו. היא קבועה בשליש העליון של הפתח בטפח החיצוני שלו. בקרב בני אשכנז קובעים אותה באלכסון כאשר בני עדות המזרח קובעים אותה כאשר היא מונחת בצורה אנכית.

למעשה יש קהילות רבות הנוהגות בצורות אחרות כאשר הכול הוא כשר. מגורים בבית מחייב מזוזות. אך במשרד, מקום עבודה וכדומה אין חיוב לקבוע מזוזות. כך גם בסוכה, במעלית וכדומה. יש נידונים רבים בהלכה על כל אחד מהמקומות הללו כאשר חשוב לבחון היטב כל מצב וכל סיטואציה על מנת לקבוע מהי באמת ההלכה ואיך יש לנהוג.

איך קובעים מזוזה? ומה הברכה לקביעת מזוזה? המשיכו לקרוא »

אולי יעניין אותך
ברכה לקביעת מזוזה
ברכה לקביעת מזוזה

בשעה טובה הגיע הזמן לקבוע מזוזה. במדריך זה אנו נסביר לכם צעד אחר צעד איך לקבוע מזוזה. וגם ברכה לקביעת מזוזה (כולל ניקוד). התחילו בטקס…

קרא עוד »
פדיון כפרות
למה משמש פדיון כפרות ומתי משתמשים בזה

פדיון כפרות זהו מנהג שנערך בערב יום הכיפורים בו מסובבים תרנגול מעל ראשו של אדם יהודי, מבקשים מיתה לתרנגול ובתמורה לכך חיים טובים לאדם שמבצע את המנהג. לאחר מכן נותנים את התרנגול לשחיטה ואפשר לקבל תמורתו כסף שיינתן

קרא עוד »
טקס חופה וקידושין
חתונה כדת משה וישראל

רוב הישראלים מאמינים כי היהדות היא חלק עיקרי מהחיים שלהם. כך היהדות זוכה למקום של כבוד בשלל מקרים כמו ברית, בר מצווה, עליה לתורה, חגים ועוד. אך נראה כי המקום הבולט ביותר בה היהדות באה לידי ביטוי זה

קרא עוד »