מה חתן צריך לדעת טרם החתונה – תפקידו של מדריך חתנים

מגזין היהדות של ישראל
חופה יהודית

אחריות החתן היא להיות ראש המשפחה ולהראות לאשתו מה נשים צריכות מבעליהן. הוא המגן שלה וגם הספק, והוא חייב תמיד להתייחס אליה בכבוד.

על מנת שאישה תרגיש בטוחה עם בעלה, עליו להיות אמין ובעל תחושת אחריות שהיא יכולה לסמוך עליה. מדריך החתן אומר לו כיצד לדאוג לאשתו ולילדיו ולחיות על פי כללי היהדות בנוגע לנישואין.

החתונה לפי היהדות

ליהדות יש כללים רבים בנוגע לנישואין, חלקם נטועים בתפקידים מגדריים. למשל, החתן מחויב לשלם עבור שמלת הכלה של כלתו, בין היתר.

הכלל החשוב ביותר ביהדות בכל הנוגע לנישואין הוא שהם אינם שלמים ללא הסכמת שני הצדדים. למשל, גם אם נהוג שחתן משלם עבור שמלת הכלה של כלתו, אם היא לא רוצה שהוא יעשה כן אז הוא לא יכול לעשות זאת בניגוד לרצונה.

היהדות היא דת מונותיאיסטית המבוססת על הברית הישנה. יהודים מצווים להתחתן רק במסגרת האמונה, אבל הם לא חייבים להתחתן עם מישהו שיש לו בדיוק את אותן אמונות.

ההשקפה היהודית על נישואים היא שיש לראות בהם שותפות בין שני אנשים שאוהבים זה את זה ורוצים לבנות את חייהם ביחד. מתוך מחשבה זו, היהדות אינה לוקחת בחשבון את מה שאנשים אחרים חושבים על נישואיהם. יהודים מאמינים שיש לאפשר לכל אדם ללכת לפי אמונותיו בכל הנוגע לענייני אמונה ודת.

כללים שהחתן צריך לדעת טרם החתונה

בחלק זה, נדבר על כמה תחומי אחריות שחתנים צריכים לדעת לפני יום חתונתם, ולפני כניסתם לטקס חופה וקידושין. על החתן מוטלות אחריות רבה על כתפיו, אבל הוא צריך להתחיל לעסוק ולהתחיל לעבוד עליהם בהקדם האפשרי.

ליהדות יש מערכת מורכבת של כללים וטקסים על נישואין. למשל, כדי שחתן ייחשב כנשוי, הוא לא יכול לקיים כל מגע פיזי עם הכלה מבלי ללכת קודם למקוה. בנוסף, הוא צריך גם לברך ברכה לפני שהוא נוגע בה.

ביהדות יש כמה כללים שצריך להקפיד עליהם לפני שהחתן יכול לגעת בכלה. למשל, עליו ללכת קודם למקווה ולברך לפני שיגע בה – זה נקרא הלכה טהרת המשפחה.

על החתן ללמוד היטב את כל הלכות טהרת המשפחה, ובדרך כלל לומדים את הלכות אלו אצל מדריך חתנים מוסמך. שעבר בהצלחה את מבחני ההסמכה של קורס מדריכי חתנים.

מה תפקידו של מדריך חתנים

בחלק זה נדון בחשיבותו של מדריך חתנים ומה כדאי לכלול בו.

תפקידו של מדריך חתנים גדול מאוד, וניתן לתלות בו חלק גדול מהנישואים המוצלחים של הזוג החדש. שמירה על חיי משפחה טהורים היא אחריות חשובה ביותר שהורים צריכים לדאוג לה מתחילת חייהם של ילדיהם.

מדריך חתנים חשוב מאוד לעתיד הנישואין. הם מוודאים שאנשים ישימו לב למשהו שהוא, עבורם, מאוד עדין.

הרבה מהנישואים המוצלחים של הזוג החדש יכולים להיות תלויים באדם הזה. הם יכולים לוודא שאין חיי משפחה לא טהורים על ידי מתן תשומת לב ראויה לכך.

אולי יעניין אותך
שבת חתן
שבת חתן

חגיגה לכל המשפחה המשפחה הדתית והחרדית היא בדרך כלל משפחה מסועפת וגדולה. במשפחות יש בדרך כלל מספר גבוה של ילדים וכל ילד שנישא מקים בית מבורך משלו, מה שמוביל לכך שתוך שנים ספורות מעת נישואי הצאצאים, המשפחה נעשית

קרא עוד »
כשר
אוכל כשר זה יותר בריא

היהדות מחייבת. את זה כולם יודעים. העניין הוא שלא מדובר רק במחויבות שהולכת כביכול 'ראש בקיר'. אם נתייחס לנושא הזה של כשרות למשל, הרי שעל פי מחקרים שנערכו, התברר כי אוכל כשר הוא האוכל שהוא הרבה יותר מתאים

קרא עוד »
חג חנוכה
חג חנוכה: מה הסיפור? הנקרא גם 'חג האורות'

חנוכה הוא חג יהודי בן שמונה ימים לציון חנוכתו מחדש של בית המקדש השני בירושלים בזמן מרד המכבים נגד אנטיוכוס הרביעי אפיפנס. במהלך חג החנוכה יהודים חוגגים בהדלקת חנוכייה ואכילת סופגניות ומאכלים שמקור הכנתם הוא בשמן. סיפורו של

קרא עוד »
טקס חופה וקידושין
מנהג טקס חופה וקידושין ביהדות

חופה היא תזכורת סמלית למקדש שעמד בעבר בירושלים. אבי החתן מספק את החופה, והחתן והכלה עולים אליה לאחר הטקס. ביהדות, טקס נישואין לא בהכרח צריך להיות מול רב כדי שייחשב תקף. זה יכול להיעשות גם על ידי פקיד

קרא עוד »
מנהג השחיטה לפי היהדות
מנהג השחיטה לפי היהדות – שחיטת עופות ובהמות

שחיטת בהמות ועופות ביהדות היא אחד הטקסים הנפוצים ביותר. זהו גם תהליך מורכב מאוד, עם שלבים רבים וכללים רבים שיש לפעול לפיהם. מאמר זה עוסק בחשיבות הכשרות ביהדות, מדוע יש לשחוט תרנגולות ובקר לפני אכילתם ואיזה סוג של

קרא עוד »