מה חתן צריך לדעת טרם החתונה – תפקידו של מדריך חתנים

מגזין היהדות של ישראל
חופה יהודית

אחריות החתן היא להיות ראש המשפחה ולהראות לאשתו מה נשים צריכות מבעליהן. הוא המגן שלה וגם הספק, והוא חייב תמיד להתייחס אליה בכבוד.

על מנת שאישה תרגיש בטוחה עם בעלה, עליו להיות אמין ובעל תחושת אחריות שהיא יכולה לסמוך עליה. מדריך החתן אומר לו כיצד לדאוג לאשתו ולילדיו ולחיות על פי כללי היהדות בנוגע לנישואין.

החתונה לפי היהדות

ליהדות יש כללים רבים בנוגע לנישואין, חלקם נטועים בתפקידים מגדריים. למשל, החתן מחויב לשלם עבור שמלת הכלה של כלתו, בין היתר.

הכלל החשוב ביותר ביהדות בכל הנוגע לנישואין הוא שהם אינם שלמים ללא הסכמת שני הצדדים. למשל, גם אם נהוג שחתן משלם עבור שמלת הכלה של כלתו, אם היא לא רוצה שהוא יעשה כן אז הוא לא יכול לעשות זאת בניגוד לרצונה.

היהדות היא דת מונותיאיסטית המבוססת על הברית הישנה. יהודים מצווים להתחתן רק במסגרת האמונה, אבל הם לא חייבים להתחתן עם מישהו שיש לו בדיוק את אותן אמונות.

ההשקפה היהודית על נישואים היא שיש לראות בהם שותפות בין שני אנשים שאוהבים זה את זה ורוצים לבנות את חייהם ביחד. מתוך מחשבה זו, היהדות אינה לוקחת בחשבון את מה שאנשים אחרים חושבים על נישואיהם. יהודים מאמינים שיש לאפשר לכל אדם ללכת לפי אמונותיו בכל הנוגע לענייני אמונה ודת.

כללים שהחתן צריך לדעת טרם החתונה

בחלק זה, נדבר על כמה תחומי אחריות שחתנים צריכים לדעת לפני יום חתונתם, ולפני כניסתם לטקס חופה וקידושין. על החתן מוטלות אחריות רבה על כתפיו, אבל הוא צריך להתחיל לעסוק ולהתחיל לעבוד עליהם בהקדם האפשרי.

»  מה תפקידו של סופר סת"ם ביהדות

ליהדות יש מערכת מורכבת של כללים וטקסים על נישואין. למשל, כדי שחתן ייחשב כנשוי, הוא לא יכול לקיים כל מגע פיזי עם הכלה מבלי ללכת קודם למקוה. בנוסף, הוא צריך גם לברך ברכה לפני שהוא נוגע בה.

ביהדות יש כמה כללים שצריך להקפיד עליהם לפני שהחתן יכול לגעת בכלה. למשל, עליו ללכת קודם למקווה ולברך לפני שיגע בה – זה נקרא הלכה טהרת המשפחה.

על החתן ללמוד היטב את כל הלכות טהרת המשפחה, ובדרך כלל לומדים את הלכות אלו אצל מדריך חתנים מוסמך. שעבר בהצלחה את מבחני ההסמכה של קורס מדריכי חתנים.

מה תפקידו של מדריך חתנים

בחלק זה נדון בחשיבותו של מדריך חתנים ומה כדאי לכלול בו.

תפקידו של מדריך חתנים גדול מאוד, וניתן לתלות בו חלק גדול מהנישואים המוצלחים של הזוג החדש. שמירה על חיי משפחה טהורים היא אחריות חשובה ביותר שהורים צריכים לדאוג לה מתחילת חייהם של ילדיהם.

מדריך חתנים חשוב מאוד לעתיד הנישואין. הם מוודאים שאנשים ישימו לב למשהו שהוא, עבורם, מאוד עדין.

הרבה מהנישואים המוצלחים של הזוג החדש יכולים להיות תלויים באדם הזה. הם יכולים לוודא שאין חיי משפחה לא טהורים על ידי מתן תשומת לב ראויה לכך.

אולי יעניין אותך
ברכת הדלקת נרות שבת
ברכת הדלקת נרות שבת

יום שישי השמש שוקעת השבת כבר נכנסת, הגיע זמן הדלקת נרות שבת, מתי מדליקים, מה סדר ההדלקה, וסדר ברכת הדלקת נרות המלא כאן לפניך..

קרא עוד »
ברית מילה
ברית מילה ביהדות

ברית מילה היא אחת מהמצוות החשובות ביותר בעם ישראל וביהדות. המסורת היהודית מחייבת ברית מילה, והיא מהווה סימן אות ברית בין היהודי ובורא עולם. במאמר זה, נביא תובנות מעמיקות בנושא ברית מילה לפי היהדות ונציין כמה מקורות מידע נוספים שיכולים להעמיק בהבנת הנושא.

קרא עוד »
תרומה לנזקקים
מה אומרת היהדות על עזרה לנזקקים?

היהדות נחשבת לאחת הדתות המפורסמות ביותר בתחום העזרה לנזקקים ולאורך היסטוריה של אלפי שנים אנו יכולים לראות במקורות ובספרות חז"ל, כיצד התרומה למי שגורלו לא שפר עליו מהווה את אחד מהבני היסוד של האמונה. בכתבה זו נעסוק באספקטים

קרא עוד »
אוכל בריא וכשר
איך לשלב אוכל בריא וכשר

התפתחות המדע והרפואה הובילה למתן דגש רב על תזונת האדם ועל מרכיבי המזון בהיבט הבריאותי. התפתחות זו יצרה דיאטות רבות המבוססות על תמהיל מאכלים ייחודי – דיאטת חלבונים, דיאטת שומנים, דיאטת מיצים וכדו'. במצב זה האדם הדתי נאלץ

קרא עוד »
מנות כשרות מומלצות
מנות כשרות מומלצות

המטבח הכשר הוא מסורת קולינרית ייחודית ומורכבת שהתפתחה במשך מאות שנים של חוקי ומנהגים תזונתיים יהודיים. אחד ההיבטים החשובים ביותר של בישול כשר הוא בחירה קפדנית של חומרי הגלם והכנה קפדנית של המנות על מנת להבטיח עמידה בדרישות

קרא עוד »
Passover products
רמת הכשרויות של מוצרים בפסח

חג הפסח הוא אחד החגים המלאים ביותר מבחינה הלכתית, ונכתבו ספרי הלכה רבים המוקדשים לנושא זה. המנהגים השונים בקהילות ישראל הובילו ליצירת רמות שונות של כשרות לפסח, הנבדלות זו מזו בפרטים השונים. במאמר זה נסביר אודות הרמות השונות

קרא עוד »