על סוגי כשרויות ומידע למטיילים בחו״ל

מגזין היהדות של ישראל
כשרויות

נושא הכשרות הוא חלק חשוב מההתנהלות הצרכנית של הישראלים שמחפשים לקנות מזון כשר, להזמין קייטרינג כשר או לאכול במסעדה כשרה. כשרויות בישראל מחולקות לשני סוגים עיקריים: ׳כשרות רגילה׳ שמציעה הרבנות הראשית לישראל; או ׳כשרות מהדרין׳ שמציע בד״ץ (בית דין צדק).

רוב עסקי ההסעדה בישראל מציעים כשרות רגילה, אבל יש עסקי הסעדה המציעים כשרות של בד״ץ זה או אחר, למשל חברה המציעה קייטרינג בד״ץ לאירועים בירושלים

על 4 קטגוריות של סוגי כשרויות

בנוסף לשני סוגי הכשרות העיקריים, אלה המאושרים על ידי הרבנות הראשית (רגילה) או על ידי בד״ץ (מהדרין), יש גם כשרות המתייחסת לבשר בקר, והיא נקראת: ׳גלאט׳ או ׳חלק׳ (תרגום של המילה ׳גלאט׳ ביידיש).

  • כשרות רגילה – כשרות זו ניתנת על ידי הרבנות הראשית בישראל והיא מבוססת על הלכות מקלות בכשרות, שכלל הציבור מסכים עליהן. כשרות זו לא מקפידה על ההלכות השנויות במחלוקת. סוג כשרות זה לוקח בחשבון את המכנה המשותף המקיף את רוב העם, ונותן הכשר למזון כשר, גם אם אינו הכשר מהדרין, מדוקדק ויקר יותר.
  • כשרות מהדרין – מנסה לשמור על כל הליכי הכשרות תוך בדיקה מדוקדקת שאכן מדובר בהליך שנעשה באופן מדוקדק בהתאם להלכה.
  • כשרות גלאט (חלק) – סוג הכשרות המוענק לבשר בהמות. ׳גלאט כושר׳ הוא בשר שעובר את בדיקה מיוחדת כדי לוודא שלא מדובר בטריפה. אגב, בשר עשוי להיות מוגדר כ׳כשר׳ ולא כ׳גלאט׳ (כאן נכנסים לתמונה ההבדלים בין העדות השונות). כשמדובר בעופות אין בעיה של טרפה, ולכן המושג ׳גלאט׳ לא מתייחס אליהם.
»  מדריך שידוך לדתיים

סמלים וסימנים של כשרויות בחו״ל

ישנם סמלים שונים המסמנים את סוג הכשרות. אם אתם יוצאים לחו״ל, הכרת הסמלים האלה תעזור לכם לשמור על הכשרות כשאתם מטיילים להנאתכם מחוץ לגבולות ישראל:

סמלי הכשרות ‘K’ או 'OU' : פירושם שתהליך ייצור המזון נעשה בפיקוח רב שדאג לכך שההליך עומד בהלכות הקשורות לכשרות המזון (עם זאת, יש סמלים נוספים המשמשים גופים שונים אחרים המעניקים כשרויות).

בסמל הכשרות עשויות להיות אותיות נוספות המציינות נוכחות של בשר, מוצרי חלב או דגים. האותיות ‘K’ או 'OU' אשר כשלעצמן עשויות להצביע על מזון פרווה (כלומר, שאינו מכיל בשר או מוצרי חלב, אבל עשוי להכיל דגים, ביצים או דבש). ג׳לטין כשר, למשל (כמו המוצר המשמש להכנת קינוחי ג׳לטין כשרים או להכנת מרשמלו), מגיע בדרך כלל מדגים.

  • הוספה של האות 'M'  או המילה ‘Glatt’ מסמלת שהמוצר מכיל בשר.
  • הוספה של האות ‘F’ מסמלת שקיימים מרכיבים של דגים, אבל אם המילה ‘Fish’ מופיעה בשמו של המוצר, יתכן שהאריזה לא תכיל את האות ‘F’. בנוסף, גם מאכלים מסוימים המכילים כמויות קטנות של דגים, והדג מהווה פחות מ-1/60 מהמוצר, לא יסומנו באות ‘F’. 

מאמר זה נכתב בשיתוף >> https://www.holybagel-j.co.il/ 

אולי יעניין אותך
מה אומרת היהדות על קעקועים?
מה אומרת היהדות על קעקועים?

אין ספק שקעקועים, בין אם אתם אוהבים אותם או לא, הם דבר שמושך את העין. באופן עקרוני, נדמה שחוץ מהכאב ומקביעותם של הקעקועים, אין משהו שמונע מאדם לעשות קעקוע. אז זהו, שזה לא מדויק. היהדות מסתכלת על קעקועים בצורה שונה,

קרא עוד »
איך לבחור חליפה לחתן
איך לבחור חליפה לחתן

בחירת החליפה המתאימה לחתן היא היבט קריטי בכל חתונה. זוהי החלטה שאין להקל בה ראש שכן היא תתועד בתמונות ובסרטונים שישארו עוד שנים רבות. בבחירת חליפה, חיוני לקחת בחשבון את סגנון החתונה, העונה, המקום והסגנון האישי של החתן.

קרא עוד »
בדיקות גנטיות מורחבות
מה זה בדיקות גנטיות מורחבות

בדיקות גנטיות הפכו לכלי חשוב יותר ויותר ברפואה המודרנית. זה מאפשר לנו להבין את הבסיס הגנטי של מחלות ומצבים רבים ומסייע לרופאים לקבל החלטות מושכלות יותר לגבי אבחון, טיפול ומניעה. סוג אחד של בדיקות גנטיות שצבר פופולריות בשנים

קרא עוד »
האם מותר וכדאי לגדל כלב

גידול כלבים היה נוהג מקובל במשך מאות שנים, שכן הוא מאפשר בחירת תכונות רצויות ושיפור הגזע. עם זאת, ישנם חששות אתיים הקשורים לגידול כלבים, לרבות רווחת בעלי החיים המעורבים ואפשרות לאכלוס יתר של כלבים. במאמר זה נבחן את

קרא עוד »
תל אביב
טיול יום בחנויות האופנה הישראליות הטובות ביותר בתל אביב: היכן שסגנון ותרבות נפגשים

תל אביב, הלב הקוסמופוליטי השוקק של ישראל, היא עיר שלעולם לא ישנה. עם סצנת האמנות התוססת שלה, נקודות ציון היסטוריות ומסעדות ברמה עולמית, אין פלא שהעיר הפכה למרכז לחובבי אופנה. במאמר זה ניקח אתכם לסיור מהמם במיטב חנויות

קרא עוד »
רבי מאיר בעל הנס
סגולות נפוצות בקבר רבי מאיר בעל הנס

רבי מאיר בעל הנס היה תלמיד חכם עצום ומלומד שחי בעבר בארץ ישראל. הוא נחשב לאחד מגדולי חוקרי התלמוד בכל הזמנים וידוע בשכלו החריף ובסגנון לימודו היוצא הדופן. קברו של רבי מאיר בעל הנס נמצא בעיר טבריה בישראל

קרא עוד »