יהדות צרפת

מגזין היהדות של ישראל
ליהודים היה שם רע בצרפת במשך מאות שנים. לעתים קרובות הם נתפסו כזרים או "זרים". ממשלת צרפת לא העניקה להם זכויות רבות, מה שהקשה על ההטמעה במדינה. יהודים הופלו לרעה במובנים רבים, כולל תשלום מסים גבוהים יותר. עד עכשיו היה קשה להם להיות מוכרים כאזרחים מן המניין של צרפת.
יהדות צרפת

יהודי צרפת מוגדרים בדרך כלל על ידי שלושה גלי הגירה שונים: יהודים ספרדים מצפון אפריקה שהגיעו בתקופה הקולוניאלית, יהודים אשכנזים ממזרח אירופה שהגיעו במהלך המאה ה-18 ויהודים מרוקאים שהיגרו לצרפת משנות ה-50 או ה-60.

החיים של היהודים בצרפת

איך נראו החיים של יהודים שחיו בצרפת לפני השואה? איך נראים החיים של יהודי צרפת עכשיו? מבחינה היסטורית, אנו יכולים לראות שהיו תקופות של רדיפה ואפליה אינטנסיביות. הפוגרומים ביהודים לא היו נדירים בצרפת בימי הביניים ואנשים רבים האשימו אותם במות השחור. למרות המכשולים הללו, האוכלוסייה היהודית הצרפתית הייתה מאז ומתמיד אחד ממרכזי התרבות והלימוד היהודיים החשובים באירופה.

אחד האירועים המשמעותיים ביותר בהיסטוריה הצרפתית הוא רדיפת יהודים

אירוע זה משמעותי אף יותר אם ניקח בחשבון שיהודים חיים בצרפת במשך מאות שנים. ישנן סיבות שונות להסביר את מה שקרה, אך חשוב לציין שהאפליה נמשכת הרבה לפני המלחמה.

בשנת 1791 חיו בצרפת כ-250,000 יהודים. בשנת 1939 חיו בצרפת כ-350,000 יהודים, זאת תוצאה של הגירה ממזרח אירופה במהלך ואחרי מלחמת העולם הראשונה. הם היגרו בגלל שנמלטו מרדיפות ופוגרומים, אבל הם מצאו את עצמם מתמודדים עם אתגרים וסבל חדשים. שוב.

האנטישמיות שעברו יהודי צרפת

הקהילה היהודית בצרפת קיימת כבר יותר מ-2000 שנה. הם המיעוט העתיק ביותר בצרפת.

עליית האנטישמיות באירופה במהלך המאה ה-19 גרמה ליהודים לעבור לצרפת, שם התקבלו בברכה. כיום חיים בצרפת 550,000 יהודים, כשמחציתם חיים בפריז ובאזור איל-דה-פרנס. ישנה גם אוכלוסייה ספרדית גדולה שהיגרה מצפון אפריקה לאחר הקולוניזציה. אוכלוסייה זו ממוקמת בעיקר במרסיי וליון.

»  יהדות קוצ'ין

הירידה של היהודים מצרפת

האוכלוסייה היהודית בצרפת הולכת ופוחתת בהתמדה כבר שנים רבות. יהודי צרפת נמצאים בחיפוש אחר תחושת שייכות לארצם, מה שמוביל אותם לעזוב את המדינה בכמות גדולה.

יהדות צרפת היא אחת הקהילות היהודיות העתיקות ביותר מחוץ לישראל. הקהילה משתרעת על פני שלוש מאות שנים והיא מלאה בהיסטוריה עשירה, תרבות ומסורות.

יהודי צרפת עוזבים יותר ויותר את צרפת עקב אנטישמיות. ההערכה היא שקרוב ל-40% יעזבו עד 2030 אם השיעור הנוכחי לא ישתנה.

רדיפת יהודי צרפת

רדיפת יהודי צרפת החלה ב-1940 לאחר נפילת צרפת. הרדיפה הייתה תוצאה של כיבוש גרמני ואנטישמיות בצרפת.

האוכלוסייה היהודית בצרפת הייתה עוד מימי הביניים, כאשר גורשו מאנגליה על ידי אדוארד הראשון. עד 1789 חיו היהודים בשלום יחסי עם שכניהם הצרפתים. עם זאת, מצבם החמיר לאחר המהפכה הצרפתית כאשר הם הואשמו בהיותם אנטי-מהפכנים על ידי מונרכיסטים.

האוכלוסייה היהודית ירדה ל-350,000 לפני מלחמת העולם השנייה עקב הגירה והתבוללות בקהילות לא-יהודיות. לקראת סוף מלחמת העולם השנייה, ההערכה היא שנותרו בצרפת רק 260,000 יהודים כאשר כמחציתם חיו באי קורסיקה שהיה חופשי משליטת הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה.

יצאנו למסע הזהות והתרבות של יהודי צרפת, שהיה תמיד מגוון ומורכב

יהדות צרפת תמיד נתפסה כאחת הקהילות החשובות באירופה. הוא לא תמיד היה מאוחד, אבל הוא הפך דוגמה לסובלנות תרבותית ולכידות חברתית.

»  יהדות עיראק

המונח "יהדות צרפת" שנוי במחלוקת משום שמעולם לא הייתה קהילה מאוחדת כזו בצרפת, אם כי נכון שליהודים הייתה זיקה גדולה יותר עם צרפת מכל מדינה אחרת לפניהם בשל ההיסטוריה הארוכה שלהם בשטחה.

התרומה העשירה של יהודי צרפת

ליהודי צרפת היסטוריה ארוכה ועשירה שלא מרבים לדון בה. בחלק זה נחקור את התרומות המשמעותיות של יהדות צרפת למדינה. זה יכלול את תפקידיהם בפוליטיקה, בכלכלה ובתרבות, כמו גם את הרדיפה ההיסטורית שלהם על ידי ממשלת צרפת.

צרפת היא ביתה של אחת הקהילות היהודיות העתיקות ביותר באירופה, שראשיתה כ-1000 שנים עד לשנת 1096, כאשר אולצו לצאת מאנגליה בגלל פוגרום שיזם המלך ויליאם השני. במשך מאות שנים, יהודים אלה חיו בפאתי החברה ועשו עסקים עם נוצרים ויהודים אחרים במסגרת שורה של הסכמים שישתנו עם הזמן ככל שצרפת תהיה חזקה יותר ובעלת השפעה. אמנות אלו העניקו להם זכויות מסוימות כגון פטור משירות צבאי ומידה מסוימת של אוטונומיה, אך גם הטיל עליהם גינונים מלהיות בעלות

כאשר האימפריה העות'מאנית קרסה, מספר קבוצות זכו לאוטונומיה והכריזו על עצמן מדינות עצמאיות למחצה. זה כולל את הארמנים. לארמנים עות'מאנים הייתה היסטוריה ארוכה של נרדפים ונתונים למעשי טבח. בשנת 1915, האימפריה העות'מאנית ביצעה נגדם רצח עם שהרג 1.5 מיליון בני אדם. ארצות הברית יצרה מספר אמנות על מנת להעניק להם זכויות מסוימות כגון פטור משירות צבאי.

»  יהדות בוכרה
אולי יעניין אותך
סוגי טקסי חתונה ביהדות
סוגי טקסי חתונה ביהדות – מסורות וטקסים מרחבי העולם

ביהדות, החתונה היא לא רק חגיגה, אלא טקס מלא משמעות, המחבר בין עבר להווה, בין אישי לקהילתי. כל חתונה היא סיפור, שמתחיל בקידושין וממשיך בחיי נישואים משותפים. במאמר זה, נצלול לעומקה של המסורת היהודית, נחקור את מגוון המנהגים

קרא עוד »
יהדות איטליה
יהדות איטליה

יהדות איטליה היא הקהילה היהודית הספרדית העתיקה ביותר באירופה. היא מכונה לעתים קרובות "אם ישראל". במשך מאות שנים, איטליה הייתה אחד המרכזים החשובים ביותר בחיי התרבות והדת היהודית.

קרא עוד »
יהדות קוצ'ין
יהדות קוצ'ין

יהדות קוצ'ין הייתה הקהילה היהודית הגדולה והעשירה ביותר בהודו. יהודי קוצ'ין נודעו כ"יהודים לבנים" מכיוון שהם נהגו לפי המנהגים הספרדים ולא של עמיתיהם ההודיים. הקהילה נחשבה אפוא ליותר אירופאית מאשר אסייתית על ידי שאר היהודים ההודיים.

קרא עוד »
יהדות בוכרה
יהדות בוכרה

הקהילה היהודית הבוכרית הייתה הקהילה היהודית הגדולה והמשפיעה ביותר במרכז אסיה. נוכחותם של יהודים באזור זה מתועדת מהמאות המוקדמות לספירה, אך קשה למדוד את גודלה והשפעתה של האוכלוסייה מכיוון שהפכו למיעוט לאחר מלחמת העולם השנייה.

קרא עוד »
יהדות עיראק
יהדות עיראק

יהדות עיראק היא קהילת היהודים העיראקית האחרונה שנותרה. החל משנת 1950 במהלך השנים הראשונות של הסכסוכים הישראלים-ערבים, החלו יהודי עיראק להגר לישראל ולאמריקה. רוב יהודי עיראק הועברו לישראל ולאיראן בסוף שנות ה-40 ותחילת שנות ה-50 והם ימשיכו להוות חלק ניכר מהחברה הישראלית.

קרא עוד »