משגיח כשרות מה תפקידו ביהדות

מגזין היהדות של ישראל
התפקיד של משגיח כשרות הוא תפקיד רב אחריות. במאמר זה אנו נפרט על תפקידו של משגיח כשרות, ועל החומר הנלמד עבור משגיחי כשרות מתחילים
משגיח כשרות

התפקיד של משגיח כשרות הוא תפקיד רב אחריות. למעשה על משגיח הכשרות אנחנו סומכים את ידינו שהוא ידאג לכך כי המזון שנמצא תחת פיקוחו יהיה כשר בתכלית הכשרות ללא כל פקפוק. אם זה באולם אירועים ואם זה בבית מלון וגם אם זה משגיח במפעל הפועל מטעם גוף כשרות המשגיח לאורך כל שלבי הייצור במקום.

יש הרבה כללים והרבה הלכות בכל מה שקשור לכשרות המאכלים ורק אדם ירא שמים שמודע היטב לכל הבעיות שעשויות להתעורר בתחום הזה, יכול גם לפקח על כל התהליכים ולוודא כי אכן הכול נעשה בתכלית ההידור והכשרות.

מי יכול להיות משגיח כשרות?

כפי שכבר ציינו, משגיח הכשרות הוא אדם שכל הסועדים אמורים לסמוך עליו שהוא אכן ידאג לכך שכל האוכל שהם אוכלים במקום הנמצא תחת פיקוחו אכן עונה על כל דרישות ההלכה.

בגלל שמדובר בתפקיד כל כך מורכב, חשוב ללמוד בצורה מסודרת את כל הנושאים המרכיבים את העניין. יש הרבה מאוד דברים שאנשים מן השורה לא באמת יודעים והם אינם מודעים אליהם בגלל שהם פשוט לא מעורים בתוך העניין. כך למשל יש את כל העניין של תרומות ומעשרות של חומרי הגלם הבאים מן הצומח. יש את הנושא של טבל ושביעית.

אם מדובר במאכלי בשר, שם יש עוד הרבה מאוד נושאים שיש לטפל בהם ולעקוב אחריהם על מנת לוודא כי מדובר בבשר חלק.

»  טקס הנחת תפילין - המדריך למתחילים

גם הצד החלבי דורש פיקוח והשגחה כי הכול נעשה בתכלית ההידור. מובן שיש גם את ההפרדה המחויבת בין הבשר לחלב כך שבהחלט מדובר באתגרים שהם לעיתים לגמרי בלתי אפשריים עבור אנשים מן השורה.

לימודי משגיח כשרות

אז אולי נראה לכם שמדובר בתפקיד שהוא גדול עליכם? ייתכן שמהמקום בו אתם נמצאים אתם לא רואים את עצמכם כשירים לעסוק בתחום כל כך גדול ומורכב. עם זאת, אם יש לכם את הכתפיים הרחבות, את האחריות ואת הרצון לעשות את זה, יש לכם בהחלט כתובת מעולה ללמוד את כל מה שאתם צריכים לדעת כדי להיכנס לנעליים הגדולות והמכובדות של משגיח הכשרות.

במכון עליה מציעים לימודי משגיח כשרות לכל מי שרוצה להתמקצע בנושא, לדעת ולהכיר את כל ההלכות ולעשות דבר מועיל לעצמם ולסביבה. אחרי הכול מדובר בזכות של ממש המעניקה לאדם את היכולת לאפשר לאנשים יראי שמים ליהנות ממזון כשר בתכלית ההידור והכשרות.

לימודים שמשאירים אתכם במסגרת תורנית

הרבה אנשים רוצים לעסוק בתחום תורני וכזה שישאיר אותם בעולמה של תורה. מצד אחד הם חייבים להתפרנס אך מנגד הם לא רוצים להיכנס לעולם החולין.

הלימודים במסגרת הקורסים אצלינו כוללים גם לימודים אלו למשגיח כשרות.

בעזרת הלימודים הללו יכול כל אחד שמתאים לכך, להגיע לרמה הנדרשת עד לקבלת תעודה המסמיכה אותו לעבוד כמשגיח כשרות.

אולי יעניין אותך לקרוא » מה תפקידו של סופר סת"ם ביהדות

»  חתונה כדת משה וישראל
אולי יעניין אותך
ברכת הדלקת נרות שבת
ברכת הדלקת נרות שבת

יום שישי השמש שוקעת השבת כבר נכנסת, הגיע זמן הדלקת נרות שבת, מתי מדליקים, מה סדר ההדלקה, וסדר ברכת הדלקת נרות המלא כאן לפניך..

קרא עוד »
ברית מילה
ברית מילה ביהדות

ברית מילה היא אחת מהמצוות החשובות ביותר בעם ישראל וביהדות. המסורת היהודית מחייבת ברית מילה, והיא מהווה סימן אות ברית בין היהודי ובורא עולם. במאמר זה, נביא תובנות מעמיקות בנושא ברית מילה לפי היהדות ונציין כמה מקורות מידע נוספים שיכולים להעמיק בהבנת הנושא.

קרא עוד »
תרומה לנזקקים
מה אומרת היהדות על עזרה לנזקקים?

היהדות נחשבת לאחת הדתות המפורסמות ביותר בתחום העזרה לנזקקים ולאורך היסטוריה של אלפי שנים אנו יכולים לראות במקורות ובספרות חז"ל, כיצד התרומה למי שגורלו לא שפר עליו מהווה את אחד מהבני היסוד של האמונה. בכתבה זו נעסוק באספקטים

קרא עוד »
אוכל בריא וכשר
איך לשלב אוכל בריא וכשר

התפתחות המדע והרפואה הובילה למתן דגש רב על תזונת האדם ועל מרכיבי המזון בהיבט הבריאותי. התפתחות זו יצרה דיאטות רבות המבוססות על תמהיל מאכלים ייחודי – דיאטת חלבונים, דיאטת שומנים, דיאטת מיצים וכדו'. במצב זה האדם הדתי נאלץ

קרא עוד »
מנות כשרות מומלצות
מנות כשרות מומלצות

המטבח הכשר הוא מסורת קולינרית ייחודית ומורכבת שהתפתחה במשך מאות שנים של חוקי ומנהגים תזונתיים יהודיים. אחד ההיבטים החשובים ביותר של בישול כשר הוא בחירה קפדנית של חומרי הגלם והכנה קפדנית של המנות על מנת להבטיח עמידה בדרישות

קרא עוד »
Passover products
רמת הכשרויות של מוצרים בפסח

חג הפסח הוא אחד החגים המלאים ביותר מבחינה הלכתית, ונכתבו ספרי הלכה רבים המוקדשים לנושא זה. המנהגים השונים בקהילות ישראל הובילו ליצירת רמות שונות של כשרות לפסח, הנבדלות זו מזו בפרטים השונים. במאמר זה נסביר אודות הרמות השונות

קרא עוד »